Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

Rolnicy zadłużeni na 680 milionów [Długi cały czas rosną]

Edytowano: 07-11-2021 09:37:16

fot. pixabay

agrolajt.pl - Rolnicy zadłużeni na 680 milionów [Długi cały czas rosną]

 

Nawet o jedną trzecią zwiększyły się długi rolników od początku pandemii, wynosząc dziś  680 milionów złotych - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. 

Od początku pandemii w marcu 2020 do końca września bieżącego roku długi rolników względem kontrahentów i banków wzrosły do blisko 680 mln zł. Chociaż rosły ceny poszczególnych produktów rolnych i wartość ich skupu nie przełożyło się to na poprawę sytuacji rolników. 
 
– Wydawałoby się, że przy wzroście cen skupu o blisko jedną piątą, rolnicy powinni bez większych problemów odrabiać zaległości. Niestety, jednocześnie doświadczyli niesamowitego skoku kosztów produkcji – podrożały nawozy, środki ochrony roślin, prąd, paliwo i woda – informuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Największe długi w rolnictwie

Największy udział w długach wobec banków i kontrahentów miało rolnictwo - 332 mln zł oraz działalność usługowa wspomagająca rolnictwo – 219 mln zł. Jak wynika z danych  Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, rolnictwo jest sektorem, w którym w ostatnim czasie najbardziej wzrastają zadłużenia. 

Cały czas rośnie zadłużenie rolników 


Rolnictwo to jeden z sektorów, którego przeterminowane zobowiązania w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK przyrastają w ostatnim czasie zdecydowanie bardziej niż pozostałych branż.


– Największe skoki zaległości sektor odnotował w pierwszych miesiącach pojawienia się COVID-19 i we wrześniu tego roku, w którym przybyło 51 mln zł przeterminowanych zobowiązań, m.in. za sprawą hodowców trzody chlewnej – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak.


Nic dziwnego skoro hodowcy trzody chlewnej coraz więcej muszą dokładać do produkcji, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<
Źródło: BIG InfoMonitor

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję