fot. Foerster/Wikipedia/(CC0 1.0))
W Polsce każdego roku wyrzuca się 4,8 mln ton żywności. Najwięcej jedzenia marnują konsumenci - niemalże 3 mln ton rocznie. Przy ekstremalnie ambitnych założeniach Agendy 2030 zostało nam coraz mniej czasu na wprowadzenie rozwiązań, które zmniejszą skalę marnotrawstwa.
Z danych Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności wynika, że co roku do śmietników trafia 4,7 mln ton żywności. Najwięcej, bo aż 60% marnują konsumenci. Za łączne straty 30% odpowiadają produkcja i przetwórstwo, za 7% handel, niewiele powyżej 1% gastronomia, a mniej niż 1% marnuje się w trakcie transportu i magazynowania.
Dlaczego Polacy wyrzucają jedzenie?
Za największą część marnowanej żywności odpowiadają konsumenci - to niemalże 3 miliony ton rocznie. Dlaczego tak się dzieje? Jako główne powody Polacy wymieniają: zepsucie produktów, przeoczenie daty ważności, przygotowanie za dużych porcji, czy robienia zbyt dużych zakupów.
Większa wina sklepów niż się wydaje
Aż 65,2% Polaków wyrzuca zepsute jedzenie. Swój udział w tym mają nie tylko konsumenci, ale i sklepy, w których znajdują się wątpliwej jakości produkty. Długi łańcuch dostaw, a do tego niewłaściwe przechowywanie - nic więc dziwnego, że po przyniesieniu jedzenia ze sklepu często okazuje się, że produkt zamiast na talerzu, ląduje w koszu. Takie patologie w handlu od dawna nagłaśniają działacze AGROunii.
Pamiętajmy też, że razem z jedzeniem do kosza wyrzucamy pieniądze. Jak informowała wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności, Dorota Jezierska przy marnowaniu żywności w czteroosobowej rodzinie pozbywamy się około 3 tys. zł każdego roku.
Tylko “idealne produkty”
Z badań na temat marnowania żywności wynika, że ponad połowa Polaków zadeklarowała, że nie kupuje produktów, które są pełnowartościowe, ale wyglądają trochę gorzej np. niekształtne owoce, czy warzywa. Przez takie wybory “nieidealne”, ale pełnowartościowe produkty mają większą szansę się zmarnować.
Kosmicznie ambitne plany - Agenda 2030
Przy tak ogromnej skali wyrzucania jedzenia należy pamiętać, że Polska w trosce o klimat zobowiązała się do 2030 roku ograniczyć marnowanie żywności o połowę (względem roku 2014). Zdaniem ekspertów prawdopodobieństwo, że to się uda, wynosi niewiele ponad 20%. Zdecydowanie bardziej realne wydaje się być obniżenie skali marnowania żywności jedynie o 30%.
Eksperci wskazują, że walcząc z marnotrawstwem, należy skupić się przede wszystkim na w gospodarstwach domowych. Ograniczeniu marnowania żywności przez konsumentów sprzyjać ma edukacja, wprowadzanie rozwiązań systemowych i kampanie społeczne.
Do drzwi puka nam jeszcze Zielony Ład
Do tego nie można zapomnieć o nadchodzącym Zielonym Ładzie, stawiającym na niskoemisyjną gospodarkę i odejście od gospodarki pochłaniającej nieodnawialne zasoby naturalne. Rolnicy będą musieli sprostać kolejnym wymaganiom, by produkować żywność, tylko w jakim stopniu poprawi to sytuację, jeżeli do kosza będzie trafiało tyle jedzenia?. Nawet przy założeniu, że w niewielkim stopniu uda się zmniejszyć skalę marnotrawstwa.
Źródła: bankiżywności.pl, raport “Perspektywy zapobiegania marnotrawstwu żywności w Polsce do 2030 roku”, Rzeczpospolita
Dodaj komentarz