Środa, 18-12-2024
agrolajt.pl - logo menu

Rolnicy i budowlańcy najbardziej zapracowani

Edytowano: 13-11-2021 12:10:44
agrolajt.pl - Rolnicy i budowlańcy najbardziej zapracowani

 

Osoby pracujące w budownictwie, transporcie i rolnictwie spędzają najwięcej czasu w pracy. Dodatkowo największy udział osób pracujących powyżej 50 godzin tygodniowo dotyczy właśnie rolników - wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Rolnicy, pracownicy budowlani oraz sektora transportu najwięcej czasu spędzają w pracy. Jak można przeczytać w Tygodniku Gospodarczym, pracownik budowlany pracuje średnio 41,4 h w tygodniu, pracownik transportu 40,8 h, górnik 39,8 h, a rolnik 39,6 h. 

Co trzeci rolnik pracuje ponad 40 godzin tygodniowo - 14% rolników pracuje więcej niż 50 godzin w tygodniu, 17% powyżej 40 godzin, a 38% pracuje 40 godzin. Tak wyglądają średnie, a jak rzeczywiście wygląda praca rolników?
 

Bez wolnego czy urlopu 

Praca rolnika różni się od pracy na niemalże każdym etacie - nie ma wolnego weekendu, czy 26 dni urlopu. Zwłaszcza w przypadku gospodasrtw zajmujących się produkcją zwierzęcą. 

- Codziennie o piątej rano zaczynamy dój, kończymy o godzinie 8, jeszcze dajemy paszę. Ok. 16 przygotowujemy się do wieczornego doju, który trwa do ok. 19. Pomiędzy dojeniem spędzamy czas na polu, świadczymy usługi rolnicze.I tak siedem dni w tygodniu, obojętnie, czy niedziela, czy święta. Przy zwierzętach mamy na okrągło pracę - powiedział w rozmowie z portalem Agrolajt.pl Dawid Kraska, hodowca bydła mlecznego.  

W przypadku produkcji roślinnej nie jest inaczej. 

- Pracujemy całymi dniami, dziennie wychodzi ok. 14 godzin. Dodatkowo jak są żniwa, a my mamy warzywa, to pracujemy całymi dniami przez lato do późnej jesieni każdego dnia. Pracują wszyscy - pracują dzieci, żona, rodzice i pracownicy - dodaje Marcin Jędrzejczak, rolnik z woj. kujawsko-pomorskiego. 
 

Długi czas pracy “ niekorzystnym zjawiskiem”

Jak podkreśla Instytut “bardzo długi czas pracy jest niekorzystnym zjawiskiem” i niesie za sobą wiele zagrożeń np. zdrowotne.

- Kultura długich godzin pracy w budownictwie i transporcie może być trudna do wykorzenienia. Długi czas pracy w tych branżach może być związany z ich zakorzenioną specyfiką, w której wielu pracowników spędza niemal całe dnie w pracy. Jednocześnie często jest to praca ciężka fizycznie (w przypadku budownictwa i rolnictwa) - podkreśla Instytut. 
 

A kto pracuje najkrócej? 

- W branżach, w których średni przepracowany czas jest najkrótszy, po części jest to związane z większą powszechnością pracy na niepełny etat - infomuje Instytut. 

Do tych branż należy zaliczyć edukację (średnio 34,7 h), kulturę, rozrywkę, rekreację (średnio  35,5 h) oraz pozostałe usługi (średnio  36,9 h). 

 

Źródło: Tygodnik Gospodarczy/ Polski Instytut Ekonomicznego

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję