Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

Wyższe kary dla rolników. Od stycznia nowe stawki za naruszenie programu azotanowego

Dodano: 15-11-2021 09:24:47

fot. Karoly Lorentey/Wikipedia/CC-by-2.0

agrolajt.pl - Wyższe kary dla rolników. Od stycznia nowe stawki za naruszenie programu azotanowego

 

Rolnicy zapłacą większe kary za naruszenie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Nowe stawki obowiązywać będą od stycznia 2022 r.

Nowe kary za naruszenia

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązywać będą nowe opłaty za naruszenia. Jak wynika z obwieszczenia ministra infrastruktury, kary wyniosą:

1) 2192,40 zł za stosowanie nawozów niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, zwanej dalej „ustawą”, lub z planem nawożenia azotem.

2) 3288,61 zł za przechowywanie nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy;

3) 548,10 zł za prowadzenie dokumentacji realizacji „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” niezgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy albo za jej brak; 

4) 548,10 zł za brak planu nawożenia azotem. 
 

Sprzeciw Izby Rolniczej 
 

W sprawie podjęcia działań, które będą miały na celu niepodnoszenie stawki kar za naruszenia związane z programem azotanowym Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na początku listopada skierował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza.

Obecnie stawki wynoszą odpowiednio 2120,31 zł, 3180,47 zł, 530,08 zł, 530,08 zł. Kontrola w gospodarstwach może zostać przeprowadzona przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, bądź przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 


Źródła: Monitor Polski, gov.pl, Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego


 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję