Sobota, 16-10-2021
agrolajt.pl - logo menu

W ostatnich 7 latach o połowę zmniejszyła się liczba stad trzody chlewnej

Dodano: 16-09-2021 08:57:07

fot. unsplash

agrolajt.pl - W ostatnich 7 latach o połowę zmniejszyła się liczba stad trzody chlewnej

 

ASF doprowadził do znaczących zmian w strukturze krajowych gospodarstw utrzymujących świnie w ostatnich latach. Liczba aktywnych stad trzody chlewnej w ostatnich 7 latach zmalała o połowę - wynika z analizy branżowej Banku Polskiego “Wpływ ASF na sektor trzody chlewnej w Polsce”. 
 

Afrykański pomór świń (ASF) występuje w Polsce od 2014 roku. Do końca sierpnia bieżącego roku potwierdzono 439 ognisk ASF (w tym roku GIW stwierdził 103 ogniska). Dane ARiMR potwierdzają, że występowanie ASF znacząco przyspiesza proces ubytku gospodasrtw, w których utrzymywane są świnie. 

- Mimo że liczba gospodarstw oraz świń dotkniętych ASF jest w skali kraju relatywnie niewielka, to z uwagi na znaczący spadek liczby stad, problem ASF w Polsce stopniowo narasta i dotyczy coraz większego odsetka gospodarstw - wskazano we wnioskach.
 

“Możliwe jest utrzymanie wysokiego tempa ubytku gospodarstw”
 

Jak wskazują autorzy, w Polsce “możliwe jest utrzymanie wysokiego tempa ubytku gospodarstw trzodowych w kolejnym roku” z dwóch powodów - ze względu na wzrost liczby ognisk ASF i niską opłacalność w tuczu. 

- Dodatkowym czynnikiem, który może przyspieszyć ten proces, jest zaostrzenie wymogów bioasekuracji od listopada 2021, do których zobowiązuje rozporządzenie wykonawcze Komisji (RWK) 2021/605 z 7 kwietnia 2021 r. - dodano. 
 

Niewystarczająca bioasekuracja
 

- Liczba ognisk ASF wykazuje współzależność z liczbą przypadków ASF u dzików oraz z koncentracją gospodarstw na danym obszarze. Prawdopodobieństwo występowania ognisk w gospodarstwach dotychczas nie było różnicowane skalą produkcji chowu trzody chlewnej - informują autorzy. 

Jak wskazano, sugeruje to, że poziom bioasekuracji w całym sektorze produkcji żywca wieprzowego nie jest wystarczający. 

Źródło: Monitoring Branżowy/Bank Polski, GIW
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję