Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

“Kraj chorych cen”. Bazarek AGROunii w Białym miasteczku 2.0

Edytowano: 16-09-2021 12:16:01

fot. materiały własne

agrolajt.pl - “Kraj chorych cen”. Bazarek AGROunii w Białym miasteczku 2.0


Polska stała się krajem chorych cen. Na produktach, które hodują rolnicy, zarabiają tylko markety, ci wszyscy, którzy tym handlują. To jawny i czysty wyzysk. To jest kradzież - mówił dziś na konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.
 

Bazarek AGROunii 
 

AGROunia zorganizowała dziś w Białym miasteczku 2.0 bazarek, gdzie znalazły się między innymi cebula, seler naciowy, kapusta biała, por czy pietruszka. Przy warzywach pojawiły się tabliczki z cenami. Rolnicy w symboliczny sposób pokazywali, jak różnią się ceny u rolnika i w supermarkecie. 
 
- Nie od dziś mówi się, że zdrowie człowieka zaczyna się od zdrowego żywienia. I my o tym głośno mówimy. Tylko że dzisiaj zdrowe jedzenie bardzo dużo nas dzisiaj kosztuje. Inflacja, która jest widoczna w sklepach, nie dotyczy rolników, ona nie przekłada się na ceny, które my otrzymujemy za nasze produkty. Dzisiaj złodziejstwem w białych rękawiczkach jest, to kiedy pośrednicy i sklepy kupują na przykład po 40 groszy kilogram ziemniaków, a później sprzedają je po 3 czy 4 zł - mówił Michał Kołodziejczak. 
 
- Dzisiaj do nas dochodzą sygnały, że my jako rolnicy sprzedajemy ziemniaki po 40 groszy, a co się robi, żeby nasze ceny nie szły w górę? Sprowadza się drogie ziemniaki z importu, z Belgii i Holandii. Taki towar nagminnie przybywa do Polski, a pośrednicy wykorzystują to, jak tylko mogą, ale odpowiedzialny za to jest rząd, bo u nas jest brak kontroli importu warzyw - mówił dziś Filip Pawlik, koordynator AGROunii z Wielkopolski.
 

Cena mięsa
 

Jednak problem nie dotyczy tylko warzyw. Jak zwrócił uwagę Michał Kołodziejczak, lider AGROunii kilogram mięsa u rolnika kosztuje tyle ile kilogram ziemniaków w supermarkecie.
 
- Rolnicy sprzedają wieprzowinę za 2,50/ 3 zł za kilogram. Masowo upadają gospodarstwa, a polski rząd mówi, że nic się nie stało, rząd sobie kompletnie z tym nie radzi - dodał Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 
 

AGROunia wspiera medyków
 

Jak informowaliśmy >tutaj< po sobotnim proteście ulicami Warszawy, medycy wraz ze wspierającą ich AGROunią rozłożyli namioty pod Kancelarią Premiera Rady Ministrów. Obecni na miejscu zarówno medycy, jak i rolnicy żądają pilnych rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim.
 
Zarówno opieka zdrowotna jak i rolnictwo są w Polsce na skraju załamania - wskazuje AGROunia w mediach społecznościowych. 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję