Sobota, 16-10-2021
agrolajt.pl - logo menu

Tylko u nas! Rolnicy zapłacą za utylizacje świń z ASF. To miliony złotych!

Edytowano: 02-08-2019 10:19:39
agrolajt.pl - Tylko u nas! Rolnicy zapłacą za utylizacje świń z ASF. To miliony złotych!

Według nieoficjalnych informacji rząd nie ma pieniędzy na walkę z ASF, dlatego koszty likwidacji zarażonych świń chce przerzucić na rolników. Skąd mają wziąć miliony złotych?

"Skandal! Szacuje się, że to strata około 1800 złotych za jedną sztukę. Tragedia dla gospodarzy" – pisze Mateusz Kacperkiewicz z AGROunii i wylicza, że jeśli ktoś ma stado np. 1000 świń, z własnej kieszeni będzie musiał wyłożyć 2 mln złotych.

 

Plan niszczenia

Czy w taki sposób rząd chce zniszczyć rodzinne gospodarstwa, wpędzić rolników w spiralę długów? Na pewno wzmacni pozycję wielkich korporacji, a osłabi małych rolników. Pogłębia to podziały i doprowadza do podejrzeń, kto za tym wszystkim stoi? Czy rząd wspiera zagraniczny kapitał?

 

ASF

Wirus w ostatnich tygodniach nabrał rozpędu. Są już 33 ogniska choroby. Najczęściej w rodzinnych hodowlach, najwięcej w województwie lubelskim. Pisaliśmy już, że zniknąć może krajowa hodowla.

https://agrolajt.pl/informacje/asf-tylko-w-rodzinnych-gospodarstwach-trzeba-to-zbadac-dane-zalamuja-39

W 2015 roku było 244 tysiące gospodarstw trzody chlewnej, teraz są 154 tysiące. Zniknęło 90 tysięcy stad świń – 90 tysięcy rolników musiało podjąć dramatyczną decyzję o przebranżowieniu się, 90 tysięcy rodzin zostało z niepewną przyszłością. Hodowle zabiło ASF lub nieopłacalność produkcji.

 

Nie ma pieniędzy

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski miał poinformować o braku pieniędzy na utylizację świń z ASF na spotkaniu z przedstawicielami firm utylizacyjnych. Według naszych informacji chciał je pozyskać, ale premier Mateusz Morawiecki nie zgodził się na takie rozwiązanie. Pieniądze na likwidację zabezpieczone są tylko do 15 sierpnia.

 

K.K.

 

Dodaj komentarz

Komentarze

QGWRZ4JY1MNKXLHWXF www.web.de 30-09-2021 16:13:09

QGWRZ4JY1MNKXLHWXF www.google.com Where are you located ? I want to come to you one of these days

QGWRZ4JY1MNKXLHWXF www.web.de 24-09-2021 22:33:14

QGWRZ4JY1MNKXLHWXF www.google.com Where are you located ? I want to come to you one of these days

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję