Niedziela, 19-09-2021
agrolajt.pl - logo menu

Tankował olej opałowy, grozi mu więzienie

Edytowano: 09-02-2021 10:41:11

KAS Łódź

agrolajt.pl - Tankował olej opałowy, grozi mu więzienie

Blisko 12 000 litrów oleju opałowego w beczkach odkryła policja w gospodarstwie pod Opocznem (woj. łódzkie). Nie było tam jednak żadnych urządzeń grzewczych na olej opałowy, a badania wykazały, że był on używany do tankowania samochodów.


 

Kontrola skarbowa

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Piotrkowa Trybunalskiego, wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, wykryli nielegalną stację paliw na prywatnej posesji w powiecie opoczyńskim. Właściciel nie posiadał żadnych dokumentów, które potwierdziłyby legalne nabycie takiej ilości oleju opałowego.
 


 

Kontrola baków pojazdów

Dopiero po kontroli baków pojazdów zaparkowanych na posesji wyszło na jaw do czego był używany olej napędowy. Badania potwierdziły, że był on używany jako paliwo do maszyn rolniczych oraz samochodów osobowych. 


 

Postępowanie karne

Przeciwko właścicielowi wszczęto postępowanie karne w sprawie wykorzystywania oleju opałowego niezgodnie z przeznaczeniem, czyli jako paliwo do pojazdów mechanicznych.

“Samo używanie oleju opałowego do celów napędowych podlega karze grzywny do 500 złotych wg. kodeksu wykroczeń. Kodeks karny skarbowy przewiduje jeszcze inne konsekwencje, które mają związek z uszczupleniem kwoty należnego podatku akcyzowego. Mowa o art. 73a k.k.s., który stanowi, że kto w użyciu wyrobu akcyzowego zmienia jego przeznaczenie, w szczególności używa oleju opałowego jako oleju napędowego podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie. Stawka dzienna na obecna chwile zawiera się w przedziale od 93,34 zł do 37 333 zł.” - komentuje sprawę nasz ekspert adwokat Tomasz Gabryelczyk.


 

 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję