Piątek, 03-04-2020
agrolajt.pl - logo menu

Szczepionka na ASF TUŻ TUŻ?

Edytowano: 04-03-2020 08:05:46
agrolajt.pl - Szczepionka na ASF TUŻ TUŻ?

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS informuje, że w USA opracowano szczepionkę na ASF. Badanie opisane w naukowym periodyku Journal of Virology opisano testy na 28 świniach, których odproność na ASF wzrosła o 100 proc po podaniu zarówno dużej jak i niewielkiej dawki szczepionki. To nadzieja na skuteczną walkę z zakażeniem. 

O szczepionce informuje Science China Life Sciences. W Chinach Instytut Harbin także opracował swoją szczepionkę na ASF. Podanie jej świniom okazało się skuteczne i mało ryzykowne (niewiele skutków ubocznych). Na stronie Instytutu czytamy: „Nawet po tym, jak nowo opracowaną szczepionkę zaszczepiono świniom w najwyższej dawce, wirus szczepionkowy nie mógł się replikować w narządach miąższowych, nie wytwarzał wiremii i jedynie w ograniczonym stopniu replikował się w niektórych węzłach chłonnych. Zostało całkowicie oczyszczone przez ciało w ciągu około 2 tygodni i nie mogło być utrzymane w ciele.” ŹRÓDŁO

Wygląda na to, że w dwóch miejscach na świecie jesteśmy bardzo blisko opracowania szczepionki do powszechnego użycia. 

Przypomnijmy, że afrykański pomór świń to poważny problem zarówno w Europie jak i w Azji. Obecnie niektóre państwa radzą sobie z nim lepiej, inne gorzej, ale podstawą są wyśrubowane standardy bioasekuracji, niestety nie są one zawsze skuteczne i nie zapobiegają zarażaniu się trzody z powodów niezależnych od rolnika (przypomnijmy, że przede wszystkich chorobę roznoszą dziki, a niektóre badania mówią też o muchach). 

Szczepionka może być jedynym skutecznym rozwiązaniem by zatrzymać epidemię.

 

Autorka: Malwina Napiórkowska

Dodaj komentarz

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję