Środa, 22-03-2023
agrolajt.pl - logo menu

Rolnicy z AGROunii zablokują węgiel razem z górnikami

Edytowano: 03-01-2022 16:20:10
agrolajt.pl - Rolnicy z AGROunii zablokują węgiel razem z górnikami

 

Rolnicy z AGROunii oficjalnie dołączają do protestu górników. Wesprą kolegów ze Śląska w blokadzie załadunku węgla z kopalń na transport. - Nawet kilogram węgla nie wyjedzie przez 48 godzin – mówi Rafał Jedwabny z górniczego Sierpnia 80`. - Musimy być solidarni, jesteśmy solidarni szczególnie z ludźmi ciężkiej pracy. Górnikom zawieziemy też świeże rolnicze wyroby. - mówi Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

We wtorek 4 grudnia górnicy będą blokować wywózkę węgla z wszystkich kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Protest będzie trwał przez 48 godzin. Górnicy domagają się wypłat za przepracowane weekendy od września do grudnia oraz podwyżek pensji o niecałe 400 złotych. Poprzednie rozmowy z rządem zakończyły się fiaskiem. Do dziś nie ma propozycji kolejnych negocjacji. Górnicy, jak mówią „zostali postawieni pod ścianą”. 

"Od kilku miesięcy z powodu trwającego w całej Europie kryzysu energetycznego i niedoboru surowców energetycznych, górnicy pracują w nadgodzinach i w weekendy, co pozwala uniknąć przerw w dostawie energii i ciepła. Fundusz płac w PGG nie został jednak zwiększony o dodatkowe środki na wynagrodzenie za ponadnormatywną pracę" – czytamy w komunikacie górników. 

Rolnicy z górnikami

Mimo wyższej ceny za energię elektryczną, za węgiel dla odbiorców indywidualnych cena surowca wychodzącego z kopalń nie wzrosła. - na tej sytuacji więcej zarabiają wszyscy, tylko nie górnicy – tak przedstawiają absurdalną sytuację związkowcy. 

Podobnie jest z rolnikami. Żywność notuje ogromne podwyżki cen, a rolnicy dalej za swoje płody rolne dostają grosze. 

„Rolnicy i górnicy są poszkodowani. Ci, którzy najciężej pracują, zarabiają najmniej. Ceny rosną, bo pośrednicy wykorzystują sytuacje i biorą jeszcze więcej, są chciwi, a bierne państwo przygląda się temu. Pośrednicy narzucają sobie marże, państwo nie potrafi tego uregulować. Tak jest przy sprzedaży węgla i tak jest przy sprzedaży płodów rolnych. Najwięcej tracą najbiedniejsi i ci najciężej pracujący.”- mówi Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

Rolnicy z AGROunii będą z górnikami na proteście. W ramach gestu wsparcia przywiozą im świeże wyroby rolne. „Dodamy sił, damy wsparcie i jedzenie. Jak trzeba to i więcej.”- przekazał w mediach społecznościowych Michał Kołodziejczak. 

Więcej szczegółów przedstawią górnicy na konferencji prasowej w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej – jutro 4 stycznia 2022 ok. godz. 7.00. Będzie tam także AGROunia.
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję