Poniedziałek, 30-01-2023
agrolajt.pl - logo menu

Głośno, solidarnie i bez kompromisów [ROK AGROUNII]

Edytowano: 31-12-2021 12:00:56
agrolajt.pl - Głośno, solidarnie i bez kompromisów [ROK AGROUNII]

 

Niemalże 30 protestów, blisko 40 konferencji prasowych i niezliczone ilości wydarzeń, by nagłośnić niezwykle ważne, trudne, często pomijane w mediach tematy- tak w największym skrócie można opisać miniony rok AGROunii. 

„To właśnie w tym roku władze liczyły, że ogień AGROunii się wypali, a my dolaliśmy oliwy do ognia. Wzmocniliśmy się i pokazaliśmy, że jesteśmy najbardziej liczącym się ruchem społeczno-politycznym w Polsce.” - mówi Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

Ucieczka Morawieckiego we Wrześni, zamknięcie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, czy spotkanie z byłym już ministerem rolnictwa Pudą na targach rolniczych to wydarzenia, które na długo zostaną z nami. Dzięki nim jeszcze więcej osób usłyszało nie tylko o samej AGROunii, ale o problemach, z którymi zmagają się rolnicy. 
 

Stryków, Kleszczewo, Bielsk Podlaski, Rękoraj, Włocławek czy Piotrków Trybunalski

Jeżeli w 2021 roku było głośno o protestach- to właśnie protestach AGROunii. Pierwszy raz w 2021 roku AGROunia wyszła na drogę już 19 stycznia. Wtedy zablokowano rondo w Strykowie, głośno mówiono o problemach producentów trzody chlewnej. Niestety rok z rekordową liczbą ognisk ASF i brakiem jakiejkolwiek interwencji rządzących sprawił, że rolnicy wielokrotnie wychodzili na drogi z tego powodu. 

24 i 25 sierpnia w kilkunastu miejscach w Polsce AGROunia zorganizowała protesty, blokady i przejazdy traktorów. Przez 48-godzin rolnicy między innymi w Nowym Mieście Nad Wartą, Wawrzeńczycach czy Kuznocinie usiłowali zainteresować głuchą na ich problemy władzę.

Mimo apeli czy to na konferencjach prasowych, czy w oficjalnych pismach członków AGROunii do premiera, ministrów, polityków o szybkie podejmowanie działań i reagowanie na problemy władza pozostawała obojętna. Nie pomógł minister, z którym spotkanie udało się AGROunii wyszarpać. Jednak dzięki determinacji działaczy nieudolny minister został zmieniony. Przyszedł nowy.
 

Blisko problemów, blisko ludzi 

Rok 2021 upłynął nie tylko na protestach- to czas, w którym działacze AGROunii często jako jedyni pojawiali się u potrzebujących. Czasem, by nieść pomoc, a czasem, by nagłośnić problem. Jeszcze w lutym po pożarze w stadninie działacze z AGROunii Krzywin pomogli zebrać paszę dla koni. W maju rolnicy w Sarbinowie pod Żninem pomagali w pracach żonie zmarłego rolnika. Gdy doszło do pobicia znanego z programu “Rolnicy Podlasie” Gienka, AGROunia zadeklarowała pomoc. W czerwcu po gradobiciu w Wawrzeńczycach, gdy rolnicy, którzy nie mogli się ubezpieczyć, zostali bez pomocy państwa, przyjechał do nich Michał Kołodziejczak. W tym samym miesiącu gradobicie zniszczyło uprawy w woj. świętokrzyskim, a rolników odwiedziła Marta Przybyś z AGROunii. 

Pomoc i wsparcie płynęły z każdej strony. Działacze AGROunii, którzy byli w tym roku ciągani po sądach, mogli liczyć na obecność i wsparcie swoich kolegów. Pod sądami w całej Polsce wyły syreny, powiewały flagi, żadna działaczka i żaden działacz AGROunii nie był sam. 


AGROunia solidarnie z…

…góralami, rybakami, medykami, pracownikami handlu. W 2021 roku działacze AGROunii wielokrotnie stawali ramię w ramię z przedstawicielami innych zawodów. Podczas gdy Polaków za wszelką cenę starano się podzielić, rolnicy solidaryzowali się z rybakami, czy mówili, jak ważna jest zdrowa, polska żywność w Białym Miasteczku 2.0. 

To między innymi dzięki obecności na miejscu działaczy AGROunii władza w Chełmie wycofała się z pomysłu przyłączenia kilkunastu wiosek do miasta. W ostatnich miesiącach nikt z AGROunii nie bał się poruszać tematu wywłaszczenia mieszkańców z terenu Centralnego Portu Komunikacyjnego, czy budowy zagłębia śmieciowego w Mszczonowie, a Polacy mogli dowiedzieć się o planach zamknięcia szkoły w Dubience. 
 

Ani kroku do tyłu 

AGROunia idzie do przodu, wydaje swoją gazetę, stawia na rozwój, zamierza otworzyć biuro w Warszawie, profesjonalizuje swoje działania, na co najlepszym przykładem była w tym roku Pierwsza Konwencja AGROunii zorganizowana na początku grudnia, na której przedstawione zostały najważniejsze założenia. Chociaż od 2018 roku istnieje jako fundacja, od sierpnia bieżącego roku jest w fazie rejestracji jako partia polityczna.
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję