Czwartek, 02-07-2020
agrolajt.pl - logo menu

Rolnicy moblizują się w walce z ASF!

Edytowano: 04-12-2019 19:01:37
agrolajt.pl - Rolnicy moblizują się w walce z ASF!

Pierwsze dni grudnia upłynęły pod znakiem spotkań zorganizowanych przez AgroUnię w Młodzikowie i Wilkowicach. Łącznie uczestniczyło w nich kilkaset osób. Na spotkaniach omawiany był problem zagrożenia ASF, obecnych ogniskach oraz postulatach AgroUnii dotyczących realnej walki z pomorem. Obecni na spotkaniach rolnicy, to przede wszystkim osoby, których problem dotyczy (ich gospodarstwa znadują się w strefach zakażenia), lub może dotyczyć. 

Na spotkaniach "W prosty i bezpośredni sposób objaśniono kluczowe zasady bioasekuracji w gospodarstwie-jak postępować przy codziennych czynnościach, aby uniknąć zakażenia wirusem. Omówiono również to, jaką dokumentację musi prowadzić przykładne gospodarstwo oraz jak nie zostać ofiarą w działaniach PIW." - czytamy na FB AgroUnia Śrem.

 

Jako kluczowy obecnie problem wskazano rosnącą ciągle populację dzików, często sztucznie powiększaną przez samych myśliwych - o temacie więcej pisaliśmy już przy okazji strajku rolników TUTAJ. "Problem ten już dawno wymknął się spod kontroli,a działania w tej kwestii są utrudniane przez "ekoterorystów". Głównym nosicielem wirusa są właśnie dziki przez co najbliższe miesiące będą kluczowe dla polskiego sektora trzody chlewnej (w Wielkopolsce jest 36% krajowej produkcji)." Oba spotkania były bardzo owocne, bo obecni rolnicy mogli także wymienić się swoimi doświadczeniami. Okazało się, że rolnicy z Wielkopolski (gdzie jest ryzyko wystąpienia ASF od niedawna) bardzo potrzebują kontaktu i porad rolników ze wschodu Polski, gdzie ASF jest już obecne od lat. Dlatego AgroUnia planuje kolejne spotkania w tej sprawie. 

Jednocześnie spotkanie było możliwością zaprezentowania zapowiadanego przez Michała Kołodziejczaka Polskiego Związku Rolnego. "To miejsce, które będzie związkiem rolników z prawdziwego znaczenia, miejscem gdzie reprezentowane będą prawdziwe i realne interesy rolników, a nie jakichś wąskich grup, jak to ma często miejsce w przypadku wielu innych związków." - komentuje dla nas Kołodziejczak. 

Chętni do zgłoszenia się do związku, mogą robić to przez podany przez nas link. 

 

Autorka: Malwina Napiórkowska
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję