Poniedziałek, 30-01-2023
agrolajt.pl - logo menu

Rolnicy mają doła. Tak źle nie było od 20 lat

Dodano: 13-12-2021 13:13:43
agrolajt.pl - Rolnicy mają doła. Tak źle nie było od 20 lat

 

Nastroje na wsi są tragiczne. Rolnicy podupadają na zdrowiu psychicznym, nie zarabiają, nie mają oszczędności, nie inwestują i z ogromną niepewnością patrzą na swoją przyszłość- a to potwierdzają analizy Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

W październiku i listopadzie 2163 gospodarstwach przeprowadzono ankiety, z których wyciągnięto jednoznaczne wnioski - w polskim rolnictwie jest najgorzej od 20 lat, lub jak określili to specjaliści z SGH “nastąpiło załamanie koniunktury w polskim rolnictwie”.  
 

Sytuacja finansowa, zakupy, inwestycje, kredyty i zaufanie  

Koniunktura w rolnictwie obliczana jest na podstawie dwóch wskaźników: wyrównania przychodów pieniężnych i wskaźnika zaufania. Co to właściwie znaczy? 

Rolnicy otrzymują ankietę, w której muszą o odpowiedzieć na pytania dotyczące swojej sytuacji finansowej, bieżących zakupów, planowanych inwestycji i kredytów. W przypadku IV kwartału porównują swoją sytuację z lipca i października oraz prognozują swoją sytuację w styczniu 2022 względem obecnego stanu. 

Odpowiadają więc na pytania, czy mają większe, bądź mniejsze przychody, oszczędności i zadłużenie. Wskazują też, czy mniej, czy więcej wydali na nawozy, pasze, środki ochrony roślin, czy zamierzają inwestować, czy zamierzają się starać o kredyt. 

Sam wskaźnik zaufania obliczany jest na podstawie pytania “Jak rolnicy patrzą w przyszłość swego gospodarowania?”, na które mogą odpowiedzieć:  „z zaufaniem”, „z obawą” i „ze strachem”.

Na podstawie wszystkich odpowiedzi wyciągnięto wniosek - koniunktura rolna w IV kwartale 2021 się gwałtownie załamała. Tylko w przypadku zaufania, czyli pytania o przyszłość, wartość spadła aż o 26,5 punktów. 
 

Gorzej niż przy wybuchu pandemii 

Tak źle, jak jest teraz, nie było nawet w II kwartale 2020 - gdy wskaźniki szorowały po dnie w związku z wybuchem pandemii. Analitycy jasno wskazują, że obecny poziom nastrojów wśród rolników jest najniższy od 20 lat. Pogorszenie najbardziej odczuli ją rolnicy z gospodasrtw o powierzchni 15-50 ha oraz rolnicy zajmujący się chowem i hodowlą zwierząt. 

Pogorszenie się koniunktury jest skutkiem przede wszystkim bardzo silnego załamania się nastrojów rolników” - oceniają analitycy z SGH. 
 

Ogromna niepewność

Z badania wynika, że w ostatnim kwartale rolnicy wydali znacznie mniej pieniędzy na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Jeżeli chodzi o inwestycje, wskaźnik jest niemalże równy temu z okresu wybuchu pandemii i najniższy od blisko 20 lat. Rolnicy nie inwestują i w czarnych barwach patrzą na swoją przyszłość. 

Przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w kolejnym kwartale są bardzo pesymistyczne. W polskim rolnictwie panuje ogromna niepewność” - wskazują autorzy. 


Źródło: https://ssl-kolegia.sgh.waw.pl/

fot.Andrew E Weber/stocksnap.io/
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję