Nastroje na wsi są tragiczne. Rolnicy podupadają na zdrowiu psychicznym, nie zarabiają, nie mają oszczędności, nie inwestują i z ogromną niepewnością patrzą na swoją przyszłość- a to potwierdzają analizy Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.
W październiku i listopadzie 2163 gospodarstwach przeprowadzono ankiety, z których wyciągnięto jednoznaczne wnioski - w polskim rolnictwie jest najgorzej od 20 lat, lub jak określili to specjaliści z SGH “nastąpiło załamanie koniunktury w polskim rolnictwie”.
Sytuacja finansowa, zakupy, inwestycje, kredyty i zaufanie
Koniunktura w rolnictwie obliczana jest na podstawie dwóch wskaźników: wyrównania przychodów pieniężnych i wskaźnika zaufania. Co to właściwie znaczy?
Rolnicy otrzymują ankietę, w której muszą o odpowiedzieć na pytania dotyczące swojej sytuacji finansowej, bieżących zakupów, planowanych inwestycji i kredytów. W przypadku IV kwartału porównują swoją sytuację z lipca i października oraz prognozują swoją sytuację w styczniu 2022 względem obecnego stanu.
Odpowiadają więc na pytania, czy mają większe, bądź mniejsze przychody, oszczędności i zadłużenie. Wskazują też, czy mniej, czy więcej wydali na nawozy, pasze, środki ochrony roślin, czy zamierzają inwestować, czy zamierzają się starać o kredyt.
Sam wskaźnik zaufania obliczany jest na podstawie pytania “Jak rolnicy patrzą w przyszłość swego gospodarowania?”, na które mogą odpowiedzieć: „z zaufaniem”, „z obawą” i „ze strachem”.
Na podstawie wszystkich odpowiedzi wyciągnięto wniosek - koniunktura rolna w IV kwartale 2021 się gwałtownie załamała. Tylko w przypadku zaufania, czyli pytania o przyszłość, wartość spadła aż o 26,5 punktów.
Gorzej niż przy wybuchu pandemii
Tak źle, jak jest teraz, nie było nawet w II kwartale 2020 - gdy wskaźniki szorowały po dnie w związku z wybuchem pandemii. Analitycy jasno wskazują, że obecny poziom nastrojów wśród rolników jest najniższy od 20 lat. Pogorszenie najbardziej odczuli ją rolnicy z gospodasrtw o powierzchni 15-50 ha oraz rolnicy zajmujący się chowem i hodowlą zwierząt.
“Pogorszenie się koniunktury jest skutkiem przede wszystkim bardzo silnego załamania się nastrojów rolników” - oceniają analitycy z SGH.
Ogromna niepewność
Z badania wynika, że w ostatnim kwartale rolnicy wydali znacznie mniej pieniędzy na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. Jeżeli chodzi o inwestycje, wskaźnik jest niemalże równy temu z okresu wybuchu pandemii i najniższy od blisko 20 lat. Rolnicy nie inwestują i w czarnych barwach patrzą na swoją przyszłość.
“Przewidywania rolników dotyczące rozwoju sytuacji w kolejnym kwartale są bardzo pesymistyczne. W polskim rolnictwie panuje ogromna niepewność” - wskazują autorzy.
Źródło: https://ssl-kolegia.sgh.waw.pl/
fot.Andrew E Weber/stocksnap.io/
Dodaj komentarz