Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

Puda zapytany o cenę świń. “Minister jest oderwany od rzeczywistości”. 

Edytowano: 27-09-2021 20:42:57
agrolajt.pl - Puda zapytany o cenę świń. “Minister jest oderwany od rzeczywistości”. 

 


Afrykański pomór świń szaleje po kraju, hodowla świń jest na skraju załamania.  W tym roku potwierdzono już 105 ognisk ASF. Chociaż minister rolnictwa powtarza, że “wie, że jest problem z ASF”, sam ma problem z odpowiedzią na proste pytanie - “po ile rolnicy dziś sprzedają świnie”?.

W ostatnich tygodniach premier “zasłynął” z odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje bochenek chleba. Natomiast w niedzielę do odpowiedzi o cenę świń został wywołany minister rolnictwa. 
 

Po ile rolnicy sprzedają świnie? 
 

- Czy Pan wie, po ile dzisiaj rolnicy sprzedają świnie? - pytał Michał Kołodziejczak, lider AGROunii podczas Agro Show w Bendarach. 

Zaskoczony Puda odpowiedział dopiero po chwili. 

- No różnie. Pan mówił 3,80 zł, po 5 zł. W różnych cenach, w zależności od okręgu - powiedział Puda, najprawdopodobniej mając na myśli strefy ASF. 

Obecni na miejscu rolnicy podkreślali, że nie sprzedają świń za 5 zł. W tle można było usłyszeć “minister jest oderwany od rzeczywistości”. 
 

Jakie są ceny?
 

O ceny zapytaliśmy hodowców, którzy w porównaniu do ministra rolnictwa, znali ceny. 

- Ceny fermowe to maksymalnie 4,60 zł/kg, a typowi producenci po 3,50 do 4,00 zł/kg za żywą wagę w białej i niebieskiej strefie, a ze stref jest o złotówkę taniej - przekazał dla portalu Agrolajt Michał Koszarek, działacz AGROunii i hodowca. 

Nasz kolejny rozmówca, sam sprzedawał za 4 zł. Jak podkreślił, minister opowiada, że doskonale wie, że jest problem z ASF, ale nie ma pojęcia, co to znaczy. 
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję