Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

Ptasia grypa znowu atakuje. Potwierdzono dwa ogniska 

Edytowano: 04-11-2021 10:23:19

fot. Capri23auto/Pixabay

agrolajt.pl - Ptasia grypa znowu atakuje. Potwierdzono dwa ogniska 

 


Minął niewiele ponad miesiąc, gdy Polska uzyskała status kraju wolnego od grypy ptaków, a Główny Lekarz Weterynarii powiadomił o stwierdzeniu 2 ognisk. Ptasia grypa została potwierdzona w dwóch gospodarstwach w województwie mazowieckim.
 

Blisko 150 tys. indyków do wybicia
 

Oba ogniska stwierdzone zostały w miejscowości Paprotnia (w gminie Strusy, powiat siedlecki). Ognisko nr 340/2021 potwierdzono 2 listopada, w gospodarstwie, w którym utrzymywano  61 469 indyków rzeźnych. Natomiast ognisko nr 341/2021 stwierdzono 3 listopada, w gospodarstwie utrzymywano 61 469 indyków rzeźnych. Łącznie w obu gospodarstwach utrzymywano 142 281 sztuk drobiu. 

Jak powiadomiła w rozmowie z RDC powiatowy lekarz weterynarii w Siedlcach Izabela Floryszczyk na miejscu trwają prace służb weterynaryjnych. 

- W pierwszym ognisku trwa likwidacja, w drugim likwidacja będzie jutro - przekazała wczoraj Floryszczyk. 
 

Polska traci status kraju wolnego od grypy ptaków 
 

Po złożeniu przez Głównego Lekarza Weterynarii deklaracji do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) o zakończeniu czynności związanych z likwidacją ostatniego ogniska Polska odzyskała status kraju wolnego od grypy ptaków. W tym samym czasie Główny Lekarz Weterynarii zawrócił się do państw, które wprowadził ograniczenia w handlu drobiem o ich uchylenie. 

- To oczekiwany przez nas moment. Polscy producenci mogą zacząć myśleć o powrocie na te poza unijne rynki, które zamknęły się na polski drób - informowali wtedy przedstawiciele Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Niestety, potwierdzenie dwóch ognisk oznacza utratę statusu kraju wolnego od ptasiej grypy i doprowadzi do powrotu ograniczeń w handlu. Od początku 2021 roku Główny Lekarz Weterynarii potwierdził łącznie 341 ognisk ptasiej grypy. Źródła: GIW, RDC, KRD-IG

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję