Niedziela, 03-03-2024
agrolajt.pl - logo menu

Przemyśl: dziki ryją w grobach, sarny zjadają cmentarne wieńce!

Dodano: 31-07-2020 16:09:51

nowiny24.pl

agrolajt.pl - Przemyśl: dziki ryją w grobach, sarny zjadają cmentarne wieńce!

Jak informuje portal nowiny24.pl Przemyśl ma ogromny problem z dzikami. Zwierzęta wchodzą na Cmentarz Główny i ryją w ziemi przy grobach. Nie dość, że robią bałagan, rozszarpują ogrodzenie.

 

Nie ma odstrzału

Zakład Usług Komunalnych w Przemyślu potwierdza problem i narzeka, że odstrzał dzików nie jest prowadzony.

„Robimy, co w naszej mocy, aby ograniczyć przemieszczanie się dzików po cmentarzach. Głównej mierze stosujemy środek do odstraszania dzikich zwierząt o nazwie Hukinol. Kawałki materiału nasączamy środkiem, mocujemy na kijkach i rozmieszczamy je między grobami, gdzie wiemy, że dziki się pojawiają. Według producenta środek działa przez dwa tygodnie. Czy środek jest skuteczny? Tego do końca nie wiemy” tłumaczy w rozmowie z portalem Ryszard Siniewicz z Zakładu Usług Komunalnych w Przemyślu.

 

Sarny jedzą wieńce

Okazuje się, że to nie jedyny problem. Na innym cmentarzu pojawią się skargi dotyczące saren. Zwierzęta wyjadają z wieńców świeże kwiaty, niszcząc ozdoby. Dodatkowo na obecność dzików na osiedlach skarżą się mieszkańcy. Zwierząta szukają pożywienia w okolicznych śmietnikach.

 

Problem rolników i miastowych

Jak widać problem ze zbyt dużo liczbą dzików jest nie tylko na polach, ale i w miastach. Dziki roznoszą bardzo niebezpieczną dla gospodarstw rolnych chorobę ASF. Jeśli zostanie ona wykryta wśród świń wszystkie zwierzęta są zabijane.

Ostatnio minister środowiska Michał Woś w Sejmie chwalił Polski Związek Łowiecki, w związku z walką z ASF. Twierdził, że skutecznie walczą z chorobą.

 

A.S.

 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję