Niedziela, 03-03-2024
agrolajt.pl - logo menu

Plan Strategiczny dla WPR - co w nim znajdziemy? 

Dodano: 24-12-2021 09:01:29
agrolajt.pl - Plan Strategiczny dla WPR - co w nim znajdziemy? 

 
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Dokument zgodnie z zapowiedziami ministra rolnictwa zostanie złożony do Komisji Europejskiej jeszcze w tym roku. Jakie najważniejsze założenia w nim zawarto?

“Najważniejszym dokumentem, który jest przed ministerstwem rolnictwa, ale i przed Komisją Europejską jest wdrożenie i zakończenie negocjacji w sprawie krajowego Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027”-  mówił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa przed świętami. W Planie określone zostaną perspektywy finansowe i priorytety działań MRiRW ze środków WPR. 

Na pierwszym miejscu: ochrona środowiska i klimatu

“To program ze szczególnym zwróceniem uwagi na ochronę środowiska, na ochronę klimatu stąd realizacja ekoschematów będzie niezwykle istotna, by rolnicy przygotowali się do skorzystania ze środków europejskich w nadchodzącej perspektywie” - zapowiadał Kowalczyk. 

Ministerstwo rolnictwa, jako pierwsze, najważniejsze rozwiązania wymienia wsparcie zrównoważonych metod, przyjaznych klimatowi i środowisku. W planie znajdą się także rozwiązania sprzyjające wykorzystaniu energii odnawianej. 

“Zaproponowano działania rekompensujące rolnikom stosowanie podwyższonych norm w produkcji rolniczej. Chodzi o przyjazne dla środowiska metody produkcji, które ograniczają emisje CO2, poprawią jakość gleb, wód oraz zwiększą retencję wody” - informuje MRiRW.

Czy można liczyć na wyrównanie dopłat?

Jak wynika z Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027, płatności bezpośrednie zostały tak zaprojektowane, by “w szczególności wspierać właśnie małe i średnie gospodarstwa rolne zaliczane do gospodarstw rodzinnych”. Jednocześnie od 2023 roku wsparcie na hektar w gospodarstwach do 50 ha ma zostać zwiększony i zgodnie z zapowiedziami ma być wyższy od średniej europejskiej. 

Budżet planu 

Łączny budżet Planu Strategicznego wynosi 25,125 mld euro, z czego 13 mld zostanie przeznaczone na płatności bezpośrednie, a 8 mln euro na rozwój obszarów wiejskich. 
 


Źródła: MRiRW, FB/MRiRW, Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 P R O J E K T
fot. pixnio.com/CC0
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję