MRiRW, GIW, agropolska.pl, farmer.pl
Od 1 listopada hodowcy muszą mieć zatwierdzony plan bezpieczeństwa biologicznego. Nowe wymagania, nowe dokumenty - pojawia się wiele pytań, na które … Główny Inspektorat Weterynarii nie chce odpowiedzieć. Portal AGROLAJT.PL chciał napisać artykuł przypominający o posiadaniu dokumentu, jednak nie mógł tego zrobić, bo GIW nie miał czasu, by odpowiedzieć na pytania dziennikarzy. Widocznie instytucji jest na rękę, że 95 procent rolników nie ma planu i nie będzie mogło prowadzić gospodarstw rolnych.
Minął czas dla rolników na przygotowanie i zatwierdzenie u powiatowych lekarzy weterynarii planu bezpieczeństwa biologicznego (załącznik II RWK 2021/605). Od początku listopada będzie on wymagany od wszystkich hodowców, którzy chcą przemieszczać świnie poza strefy II i III ASF. Od hodowców z I strefy ASF jest wymagany w przypadku, gdy świnie wywożone są na eksport.
Jeszcze na początku września w rozmowach z hodowcami trzody chlewnej odczuć można było niepokój wraz ze zbliżającymi się nowymi wymaganiami, o czym więcej pisaliśmy >tutaj<.
Jakie kary za brak planu biologicznego?
Brak spełniania tego wymogu po 31 października 2021r., będzie stanowił poważną przeszkodę dla możliwości wywozu świń poza te obszary - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Krzysztof Jażdżewski podczas sejmowej komisji rolnictwa powiedział, że niespełnienie nowych przepisów spowoduje konsekwencje.
"Pierwsza wysyłka w listopadzie będzie na starych zasadach, ale już drugiej nie zrobimy, jesli ktoś tego planu nie będzie posiadał." - stwierdził Jażdżewski.
GIW nie odpowiada
Skoro brak planu będzie stanowić “poważną przeszkodę”, co dokładnie to oznacza. Czy rolnicy muszą się liczyć z karami za brak planu bezpieczeństwa biologicznego? Jeśli tak, to jakimi? W tej sprawie jeszcze we wtorek nasza redakcja napisała do Głównego Inspektoratu Weterynarii. Odpowiedzi nadal nie otrzymaliśmy.
Podczas rozmowy telefonicznej z biurem Głównego Lekarza Weterynarii dowiedzieliśmy się jedynie, że w czwartek odbywało się spotkanie i nikt nie mógł udzielić informacji na pytania. Natomiast w piątek Głównego Lekarza Weterynarii nie było, a zastępca miał spotkanie. Poproszono nas o kontakt telefoniczny we wtorek - 2 listopada.
„To nie jest brak dobrej woli rolników, to jest nieskuteczne informowanie ich o planie. Jeśli nie zrobiło go 95 procent rolników to oznacza to, że coś tu nie gra – rolnicy albo nie wiedzą, że mają to zrobić albo nie wiedzą, jak to zrobić, albo nie stać ich na to. To powinno być natychmiast wyjaśnione” - mówi rolnik z Podlasia
Z ogrodzeniem? Bez ogrodzenia?
Kary to nie jedyna niewiadoma. Zgodnie z rozporządzeniem (RWK 2021/605) rolnicy zobligowani są do wybudowania ogrodzenia, które będzie chronić pomieszczenia ze świniami oraz budynki, w których składowana jest pasza i ściółka. Jak się okazuje zastępca GLW, Krzysztof Jażdżewski w rozmowie z portalem agropolska.pl, przyznał, że hodowcy mogą liczyć na dodatkowy okres przejściowy na spełnienie wymagań dotyczących ogrodzeń. Do kiedy będzie obowiązywać? Nie wiadomo. Główny Inspektorat Weterynarii nie udzielił odpowiedzi.
Kto ma gotowy plan?
Jażdżewski powiadomił, tym razem w rozmowie z portalem farmer.pl, że zgodnie z analizami na początek października zaledwie 5% hodowców ze stref II i III spełniało nowe wymagania. Czy wraz z końcem miesiąca znacznie wzrosła ta liczba? Co będzie z resztą hodowców, którzy nie spełniają wymagań? Nie wiadomo. Pewne jest tylko, że od rolników wymagane są kolejne dokumenty, a odpowiedzi na najważniejsze pytania nie ma.
Dodaj komentarz
Komentarze
Miałem parę kontroli z weterynarii i nikt o jakimś planie nie wspomniał ,tylko o bioasekuracji.
Dobrze, że o tym piszecie. Kto w ogóle wie o tym jak ma ten plan wyglądać? Czy was tez nikt nie poinformował?