Środa, 27-01-2021
agrolajt.pl - logo menu

Niemiecki schab zaleje polskie stoły! Co oznacza ASF u naszych sąsiadów?

Dodano: 10-09-2020 23:50:47
agrolajt.pl - Niemiecki schab zaleje polskie stoły! Co oznacza ASF u naszych sąsiadów?

Potwierdzono pierwszy przypadek ASF u dzików w Niemczech. Na reakcje dalekiego Wschodu nie trzeba było długo czekać. Korea Południowa zakazała importu wieprzowiny z tego kraju. Wszystko wskazuje na to, że taką samą decyzję podejmą Chiny. Oznacza to, że niemal 26 milionów niemieckich świń nie będzie miało, gdzie trafić. Czarny scenariusz mówi o tym, że zaczną być sprzedawane w Polsce.

 

Czarny scenariusz

 

W Polsce produkujemy 11 milionów świń rocznie, w Niemczech 26 milionów. Niemcy sprzedają m. in. do Chin. Jeśli Chińczycy nie kupią niemieckiej wieprzowiny ceny na rynku dramatycznie spadną. Nadwyżka mięsa na rynku niemieckim będzie miała wpływ na ceny w całej Unii Europejskiej. Wielu już poturbowanym polskim gospodarstwom grozi upadłość. Najbliższy tydzień będzie decydujący

 

„Rolnicy pamiętają co stało się gdy wybuchł ASF w Polsce, potem w Belgii. Zawsze wiązało się to że spadkami cen. Ceny dziś i tak szorują po dnie. Teraz ASF wybucha u największego producenta w UE. Skala problemu jest proporcjonalna do skali produkcji” - mówi Jarosław Wojtaszak producent trzody chlewnej z Lubelszczyzny.

 

Władza zamyka oczy

 

W Polsce stwierdzono 83 ognisko ASF u świń tylko w tym roku. To porażka polskich służb weterynaryjnych. To likwidowanie stad, utrata majątków, koniec polskiej rodzimej produkcji. W całym 2019 roku było 48 ognisk. Co poszło nie tak? AGROunia cały czas nagłaśnia przypadki zaniedbań. Nie dawno pisaliśmy o padłym dziku, który mógł przenosić chorobę. Truchło leżało przy drodze w Wielkopolsce dwa dni. Dopiero po interwencji Sekcji Trzody Chlewnej Polskiego Związku Rolnego zostało zabrane.

 

Trzoda chlewna na wymarciu

 

Według danych sprzed roku z Polski zniknęło nawet 100 tysięcy gospodarstw hodujących trzodę chlewną. Minister rolnictwa nie chce wziąć za to odpowiedzialności. Unika tematu. Być może po cichu żegna się z funkcją.

 

A.S.

Dodaj komentarz

Komentarze

bruner 11-09-2020 21:29:41

kaczynskiego na gilotyne

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję