Poniedziałek, 24-02-2020
agrolajt.pl - logo menu

Niemcy zbadali tureckie warzywa i znaleźli w nich trującą chemię!

Edytowano: 27-01-2020 21:02:59

AgroBiznes

agrolajt.pl - Niemcy zbadali tureckie warzywa i znaleźli w nich trującą chemię!

Niemiecka telewizja Deutsche Welle opublikowała zatrważający materiał. Tureckie warzywa sprzedawane u naszego sąsiada zawierają trujące pestycydy i substancje surowo zakazane w UE. Dlaczego polski rząd nie zadba o nas, polskich konsumentów, i nie zbada ukraińskich warzyw? Kupujemy je codziennie na naszym rynku.

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń

W próbkach warzyw zebranych w niemieckich sklepach i na bazarach znaleziono pozostałości około pięćdziesięciu sześciu różnych pestycydów. Ustalenia bazują na analizach prowadzonych od sierpnia do listopada zeszłego roku i na raportach międzynarodowych organizacji monitorujących bezpieczeństwo żywności. Co więcej, testy ustaliły, że ponad piętnaście procent warzyw zawierało także nielegalne środki ochrony roślin od dawna zakazane w Unii Europejskiej – podaje Deutsche Welle.

Polscy konsumenci też są zagrożeni

Nie bez powodu polski konsument ma największe zaufanie do polskiego rolnika. Niedawno publikowaliśmy materiał  o tym, że niemiecki Kaufland oszukuje, sprzedając niemieckie ziemniaki jako polskie. Rzeczywiście, polskie produkty w opinii konsumentów są zdrowsze, bardziej naturalne, pochodzą z czystszych terenów i zwyczajnie są bezapelacyjne smaczniejsze i bardziej aromatyczne. Niestety na naszym rynku coraz trudniej o polski produkt, bo rynek jest zalany zachodnim i wschodnim importem.

Ukraińskie warzywa i zboża hulają po naszym rynku poza wszelką kontrolą

Na polski rynek trafia rocznie tysiące ton ukraińskich warzyw i zbóż. Przy ich uprawie stosuje się surowo zakazane w Unii Europejskiej trujące środki chemiczne. Niestety ukraińskie płody rolne są poza wszelką kontrolą ze strony polskich podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności, którą kupują Polacy. Temat jest bardzo ważny i wymaga podjęcia, jak w przypadku Niemiec, zdecydowanych kroków, aby cała ta sytuacja nie odbiła się na zdrowiu naszych konsumentów, którzy kupują warzywa z nadzieją ich dobroczynnego wpływu na zdrowie.

Justyna Zalewska

Dodaj komentarz

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję