Sobota, 13-08-2022
agrolajt.pl - logo menu

"Niech politycy przestaną wykorzystywać ambony". Dożynki z polityką w tle

Edytowano: 06-09-2021 13:39:35

fot. Grzegorz Puda/Facebook

agrolajt.pl -

W niedzielę na Jasnej Górze podczas Mszy Świętej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przemawiali prezydent Andrzej Duda oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. - Niech politycy przestaną wykorzystywać ambony do propagowania własnych kampanii wyborczych - komentował wypowiedzi polityków Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

Słowa do rolników 
 

- Jesteśmy tutaj razem i przedstawiciele polskich rolników i my, przedstawiciele władz RP z ministrem rolnictwa, ze wszystkimi ludźmi władz centralnych, którzy z rolnictwem są związani i którzy na co dzień troszczą się o sprawy polskiego rolnictwa. Ta obecność tutaj jest symbolem, ale ta obecność tutaj wyznacza dla nas zobowiązanie do tego, by dbać o polskie rolnictwo, by dbać o polskie sprawy, by trzymać rękę na tym, co często się nazywa „ekonomicznym pulsem polskiej wsi”, aby poprawiać warunki życia na wsi, aby troszczyć się o możliwości zbytu płodów rolnych, by troszczyć się o ty, by rolnik w jak największym stopniu był zabezpieczony na wypadek klęsk naturalnych. Dziękuję Grzegorzowi Pudzie, za tak bardzo oczekiwaną przez rolników zapowiedź stworzenia w reszcie systemu powszechnych ubezpieczeń rolniczych, które będą chroniły każdego (...) Dziękuję za wszystkie działania, które są prowadzone dla polskiego rolnictwa, monitoruję je jako prezydent, bo jest to dla mnie ważne  - mówił Andrzej Duda do rolników. 

Prezydent zapewniał, że polskie rolnictwo jest dla niego niezwykle ważne, bo zapewnia bezpieczeństwo żywnościowe w kraju. Po prezydencie do zebranych zwrócił się minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda. 

- Polski rolnik, to nie tylko mieszkaniec wsi i nie tylko producent żywności. Polski rolnik to przede wszystkim gospodarz, czyli głowa rodziny, wierny tradycji, oddany lokalnej kulturze, właściciel gospodarstwa i ziemi, którą nazywa ojcowizną. (...) Od czasu wstąpienia do UE polska wieś była lekceważona. Przez lata prowadzona polityka wstydu kreowała polską wieś i gospodarstwa, jako coś zacofanego. Polscy rolnicy za to, że prowadzili zrównoważoną gospodarkę rolniczą, zostali ukarani niższymi dopłatami rolniczymi. Promowane były ogromne gospodarstwa, ogromne fermy, częstokroć zagrażające środowisku naturalnemu. Kiedy pojawiły się kryzysy np. pandemii czy klimatyczny, okazało się, że to właśnie te małe, polskie gospodarstwa rolne, stały się alternatywą, zabezpieczeniem w tych trudnych czasach - mówił Grzegorz Puda. 

Minister rolnictwa w swoim przemówieniu zaznaczył, że chciałby, by młodzi zostawali na wsi i zakładali tam rodziny, to właśnie dlatego rząd walczy o “godność i szacunek” dla rolników.

O Polskim Ładzie od Morawieckiego
 

W przeddzień Mszy Świętej podczas otwarcia XXX Krajowej Wystawy Rolniczej Grzegorz Puda odczytał list Mateusza Morawieckiego do rolników. 

- Rolnictwo ma ogromny potencjał, który możemy i powinniśmy wykorzystać, dlatego w Polskim Ładzie sprawy rolnictwa zostały potraktowane priorytetowo - napisał premier. 

Kołodziejczak: “Kampania wyborcza w czasie dożynek”
 

- Nie mogę znieść tego, kiedy politycy zaczynają wykorzystywać kościół i święta kościele do robienia własnego lansu, do robienia polityki i własnej kampanii wyborczej. Tego nie da się słuchać - komentował wydarzenia na Jasnej Górze, Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 

Lider AGROunii odniósł się także do listu Morawieckiego, w którym poruszony został program PiS Polski Ład. 

- Niech politycy przestaną wykorzystywać ambony do propagowania własnych kampanii wyborczych - dodawał Kołodziejczak. 

 

Źródła: Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów/YouTube, AGROunia/Facebook, MRiRW/Facebook, MRiRW
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję