Czwartek, 02-07-2020
agrolajt.pl - logo menu

Nadciąga pogrom. ASF u bram Wielkopolski!

Edytowano: 14-11-2019 20:34:39

WIR/AGROunia

agrolajt.pl - Nadciąga pogrom. ASF u bram Wielkopolski!

Hodowców z woj. lubuskiego oraz Wielkopolski czeka nieuniknione - konfrontacja z wirusem ASF i nieludzkimi przepisami oraz brakami kadrowymi w Inspekcji Weterynaryjnej. Doświadczenie z innych terenów dotkniętych ASF wskazuje, że nadchodzi czas łez i nierównej walki z przeciwnikiem, którego pokonać jeszcze nikt w Polsce nie zdołał. W powiecie wschowskim (woj. lubuskie) potwierdzono obecność wirusa ASF u dzika.

„Mądry Polak po szkodzie” kwituje informację, która od kilku godzin rozchodzi się pocztą pantoflową wśród lekarzy weterynarii w Lubuskiem i Wielkopolsce o pozytywnym wyniku próbki krwi u dzika na występowanie wirusa ASF, Michał Kołodziejczak i dodaje: „Od dawna wskazywaliśmy na nieskuteczność działań administracji państwowej w zakresie zwalczania wirusa oraz przeciwdziałaniu negatywnych konsekwencji, które powoduje on w gospodarstwach utrzymujących się z hodowli trzody chlewnej. Pojawienie się wirusa ASF u wrót wielkopolskiego zagłębia trzody chlewnej może być zimnym prysznicem dla władzy i służb odpowiedzialnych za urzędowe zwalczanie tej choroby. Dramat hodowców z wschodniej Polski rozgrywał się niejednokrotnie w ciszy, bez większego zainteresowania mediów i rolników z innych części kraju. Liczebność gospodarstw w Wielkopolsce wskazuje, że tym razem głos ofiar wirusa ASF może być niezwykle donośny.” Kołodziejczak sugeruje tym samym, że nie pozostawi tego tematu i będzie wraz z działączami swojej organizacji wywierał presję na rządzących, aby wreszcie na poważnie podeszli do tego problemu. Zresztą w podobnym tonie odniósł się do tej smutnej informacji na swoim koncie w mediach społecznościowych: 

 

„To będzie walka na śmierć i życie dla naszych gospodarstw” - stwierdza zasmucony Mateusz Kacperkiewicz, hodowca trzody z okolic Kalisza i dodaje: „Jak dotąd to najsmutniejszy dzień w moim życiu”.

Przypomnijmy: dziś Stanisław Myśliwiec z Lubuskiej Izby Rolniczej potwierdził oficjalnie, że pobrana u padłego dzika próbka dała pozytywny wynik na obecność wirusa ASF.  Informację tę potiwerdziła także Wielkopolska Izba Rolnicza w komunikacie na swoim profilu Facebook:

 

Jutro o godz. 11:00 w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie wojewoda lubuski powoła sztab kryzysowy, którego zadaniem będzie ustalenia kierunków dalszego działania urzędników i instytucji państwowych w tej sprawie. 

Czy nie powinno być jednak tak, że sztab kryzysowy powinien natychmiast wdrażać ustalone wcześniej procedury zamiast debatować jutro na ten temat? Wszak wiadomo było, że ASF nadejdzie także do Wielkopolski.. I czy ogólnopolski sztab kryzysowy ds. ASF nie powinnien pracować w trybie ciągłym już od kilkunastu miesięcy i skutecznie zwalczać zagrożenie i chronić hodowców? 

 

Autor: Juliusz Pająk

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość... 18-11-2019 18:29:50

Wystarczy zamiast dzików wybić wszystkich w rządzie i problem zniknie cha cha......

Powiat Parczew 17-11-2019 10:02:06

Witajcie w klubie. Teraz wy będziecie się ganiać z wszechwiedzącymi ekologami przy odstrzale dzików.

Gość 16-11-2019 10:07:54

Niemcy wybijaja u siebie dziki - u nas opozycja zielonych

NiMa 15-11-2019 11:21:48

Urzędnicy i tak wiedza lepiej . Kiedy środowisko rolników mówiło żaden z decydentów nic nie robił a teraz w Wielkopolsce . Będzie powstanie rolników , Wielkopolanie weżną sprawy w swoje ręce

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję