Środa, 19-06-2024
agrolajt.pl - logo menu

Minister Emilewicz: Polaków stać na drożejącą żywność, bo.. dużo zarabiają

Edytowano: 03-09-2019 09:36:12
agrolajt.pl - Minister Emilewicz: Polaków stać na drożejącą żywność, bo.. dużo zarabiają

Żywność drożeje najszybciej od 8 lat.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2019 r. wzrosły o 2,8 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem nie zmieniły się – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Mimo nieznacznego spadku inflacji w sierpniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych rosły w jeszcze szybszym tempie – w najwyższym od 8 lat. Roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosło do 7,2 proc. z 6,8 proc. w lipcu.

Rekordowe są wzrosty cen ziemników i kapusty, która może niebawem stać sie towarem luksusowym. W ujęciu procentowym są to wartości 300-500% wzrostu cen rok do roku. Dla wielu konsumentów, może to być szokiem.  

 

 

"Szoki żywnościowe". Co na to Polacy? 

Nawiązując do podwyżki cen, Krystian Jaworski z Credit Agricole stwierdził, że "dane o inflacji były zgodne z oczekiwaniami". Zwrócił również uwagę na to, że "dynamika żywności rdr o 7,2 proc. okazała się najwyższa od 2011 roku", a "szoki żywnościowe, jakie obserwowaliśmy były głównym czynnikiem podbijającym wzrost cen ogółem".

Nic więc dziwnego, że zaczynają one negatywnie wpływać na stan portfeli Polaków. Z badania SW Research wynika, że wzrost cen żywności w ostatnich miesiącach odczuło aż 82,1 proc. z nas.

Złota rada minister. 

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz twierdzi, że choć ceny na sklepowych półkach rosną, to rekompensują je „rosnące wynagrodzenia i dochody dyspozycyjne gospodarstw domowych”.

Zarabiamy zatem więcej i nic nam do tego, że żywność drożeje. Szef rządu Mateusz Morawiecki nie odniósł się dotychczas do galopujcych cen na półkach. Niestety w trakcie swojej kadencji, nie zrobił też nic, aby nasz kraj mógł minimalizować negatywne skutki suszy, która pojawiła się także w tym roku i jest jednym z głównych czynników wzrostu cen. 

Dodaj komentarz

Komentarze

Konsument żarty sobie stroisz ? 03-09-2019 23:06:15

Komu dał te dopłaty? Jak narazie pochwalił się ,ze jeżeli u rolnika susza zniszczy powyzej 70 % uprawy to dostaną te 1000 zł. A co mają zrobić ci rolnicy, którzy będą mieć do 70 % zniszczeń - do ciebie się udać po pomoc ?

Konsument 03-09-2019 17:27:15

Morawiecki dał wam dopłaty rolnicy, 1 tys zł. dalej narzekacie?

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję