Piątek, 03-04-2020
agrolajt.pl - logo menu

Inwigilacja na masową skalę! Wszystko pod płaszczykiem spisu rolnego!

Edytowano: 07-03-2020 11:07:21
agrolajt.pl - Inwigilacja na masową skalę! Wszystko pod płaszczykiem spisu rolnego!

W ostatnich dniach gruchnęła naprawdę skandaliczna wiadomość. Informacje zdobyte przez Rzeczpospolitą są naprawdę przerażające. “Imię i nazwisko, PESEL, adres zameldowania i do kontaktu, numer telefonu wszystkich klientów indywidualnych mają przekazać operatorzy telekomunikacyjni do 9 marca Głównemu Urzędowi Statystycznemu. Telekomy, kablówki i platformy satelitarne zobowiązuje do tego ustawa o powszechnym spisie rolnym przyjęta w ubiegłym roku. Można szacować, że w sumie państwo uzyska dostęp do kompletnych danych ponad 20 mln obywateli.” - czytamy w artykule RP. Co to oznacza? To oznacza, że państwo otrzyma w najbliższych dniach dane wrażliwie milionów obywateli, chociaż tak naprawdę nie jest jasne: po co? 

Jak czytamy w artykule GUS oczekuje danych nie tylko rolników, chociaż argumentuje ich zbieranie spisem rolnym. W tym celu, spis rolny został wyłączony z przepisów mówiących o tajemnicy telekomunikacyjnej. Czy naprawdę nie można przeprowadzić tego spisu w inny sposób? Przecież mamy dane rolników w KRUSie, zresztą, w roku 2021 planowany jest spis powszechny, gdzie obywatele mają wypełniać zgłoszenia przez stronę WWW. Czy tak samo nie można zrobić w tym przypadku? Zresztą, jak dowiadujemy się z arrykułu Rzeczpospolitej, podobne przesyły danych (nawet kilkukrotne) już są planowane z roku 2021, właśnie w związku ze spisem powszechnym. Skoro ma on być przeprowadzony przez zgłoszenia samych obywateli, to po co jeszcze dane wrażliwe z telekomunikacji? Czy to już państwo policyjne?

W dzisiejszych czasach dane, zwłaszcza dane wrażliwe, to potężna broń. Bazy danych, potwierdzonych, istniejących osób, to skarb na wagę złota. Tymczasem gdy w mediach wszyscy mówią niemal wyłącznie o koronawirusie, rządzący dokonują skoku na nasze dane na niespotykaną skalę. “Eksperci zwracają uwagę na różne ryzyka: od kradzieży, przez wyciek, po wykorzystanie danych do innych celów niż statystyka, np. łowienia domostw niepłacących abonamentu radiowo-telewizyjnego, zasilającego media publiczne.” - czytamy w RP. 

Obecnie GUS deklaruje, że dane są bezpieczne. Pytanie tylko - jak długo. Kolejne pytanie  jak wykorzysta i komu dane przekaże sam GUS. Na dzień dzisiejszy wiemu, że dane przekazały już największe firmy telekomunikacyjne: Orange, T-Mobile, Play, Canal+, Cyfrowy Polsat, Plus, Netia, a także UPC Polska oraz Inea.

Portal Agropolska podaje tłunaczenie ze strony GUSu: "Dane o abonentach są niezbędne do nawiązania kontaktu telefonicznego w celu przeprowadzenia wywiadu telefonicznego przez rachmistrza spisowego wśród tych osób, które nie dokonają samospisu internetowego. Zapewnienie optymalnej skuteczności badania realizowanego metodą wywiadu telefonicznego pozwoli ograniczyć koszty związane z realizacją spisu w terenie za pomocą rachmistrzów terenowych poprzez wywiad bezpośredni". 

Kompletnie niejasne jest też w jaki sposób przekazanie tych wszystkich danych ma ułatwić wyłuskanie z nich danych rolników? Firmy telekomunikacyjne nie prowadzą spisu rolników na swoje potrzeby, a GUS poprosił o dane także “nierolników”. Sprawa jest tym bardziej niejasna. 

Wygląda na to, że rządzącym jak najbardziej na rękę jest obecna panika wokół koronawirusa i chętnie przykrywają nią największy transfer danych od bardzo dawna. Transfer, którego prawdziwe przyczyny są zupełnie niejasne, a niebezpieczeństwo z nim związane - ogromne.

 

Autorka: Malwina Napiórkowska

Dodaj komentarz

Komentarze

luk 07-03-2020 18:17:04

tym pisdzielcom chodzi o kontrole w 100% nad społeczeństwem oraz o abonament.

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję