Sobota, 19-06-2021
agrolajt.pl - logo menu

Ekoaktywiści nie wejdą do gospodarstwa rolnego! Jest obietnica.

Edytowano: 09-04-2020 18:38:36

FBZPR

agrolajt.pl - Ekoaktywiści nie wejdą do gospodarstwa rolnego! Jest obietnica.

Samowola tzw. działaczy prozwierzęcych w zabieraniu rolnikom zwierząt ma się skończyć- taka deklarację miało złożyć ministerstwo rolnictwa w piśmie przesłanym do Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Urzędnicy i rolnicy przypominają też, że takie niezapowiedziane „wizyty” mogą przywlec do gospodarstwa koronawirusa.

PUK, puk tu inspektor ds. zwierząt

Znamy przypadki, kiedy organizacje zajmujące się ochroną zwierząt zabierały psy, ale także zwierzęta gospodarskie. Według prawa kiedy dochodzi do znęcania się nad zwierzęciem może być ono czasowo odebrane właścicielowi. W sytuacjach niecierpiących zwłoki – gdy jego pozostawanie u właściciela zagraża jego życiu lub zdrowiu zwierzę odbiera policjant, strażnik gminny lub przedstawiciel organizacji społecznej zajmującej się ochroną zwierząt. Formalna decyzja wójta jest wydawana później. I te przepisy uderzają w rolnika. Oceniać stan zwierzęcia powinien lekarz weterynarii.

„Organizacje niestety robią co chcą. Przedstawiają się jako inspektorzy do spraw zwierząt.  Tylko, że ten inspektor prawdopodobnie widzi świnię pierwszy raz na oczy. I myśli sobie że biedna bo ubrudzona, bo kwiczy, bo na betonie, a nie na sianku. Nie ma naszej zgody na zabieranie rolnikom zwierząt. My jesteśmy specjalistami do spraw zwierząt- codziennie się nimi opiekujemy, karmimy, leczymy i rozmnażamy. I oni mają czelność mówić nam jak hodować świnię?”- mówi nam rolnik z Małopolski.

 „Mamy koty, mamy psy. Chowamy je z miłości, dla pociechy naszych dzieci. Wychowujemy nasze dzieci tak by szanowały każde zwierzę. Żaden rolnik nie zgadza się na maltretowanie zwierząt” – dodaje hodowca bydła z Mazowsza.

Będzie zakaz ?

Jak czytamy w komunikacie federacja zwróciła się pod koniec marca do MRiRW z wnioskiem o nowelizację o ochronie zwierząt w celu zakazania wstępu do gospodarstw przedstawicielom organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.  W odpowiedzi przesłanej do Mariana Sikory przewodniczącego Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych wiceminister rolnictwa Jan Białkowski poinformował, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje podjęcie „w najbliższym możliwym czasie” prac legislacyjnych w wyżej wymienionym zakresie.

Jednocześnie MRiRW poinformował, że w związku z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia stanu epidemii wprowadzony został zakaz przemieszczenia się na terytorium kraju

„ Zakaz przemieszczania się, o którym mowa powyżej, dotyczy zatem również przedstawicieli organizacji, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt” – napisał wiceminister Jan Białkowski.

K.M.

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję