Wtorek, 18-01-2022
agrolajt.pl - logo menu

Drożyzna. Agrolajt sprawdził, ile kosztuje 12 wigilijnych dań

Edytowano: 24-12-2021 10:05:10
agrolajt.pl - Drożyzna. Agrolajt sprawdził, ile kosztuje 12 wigilijnych dań


 
Ceny żywności rosną z miesiąca na miesiąc. Dziś w wigilię Świąt Bożego Narodzenia usiądziemy razem z rodziną do stołów, na których tradycyjnie może pojawić się 12 potraw. Ile w tym roku kosztowała wigilijna kolacja, jeśli ceny żywności wzrosły o ponad 6%?
 
W porównaniu z cenami z grudnia ubiegłego roku za mąkę trzeba zapłacić więcej o 5%, za cukier 11%, za nabiał 5%, za jaja 10%, za olej 15%, za napoje bezalkoholowe 7%, za warzywa 8%. Ceny karpia wzrosła o blisko 300%. Podwyżki cen żywności widać gołym okiem. Sprawdzamy, ile kosztują składniki na wigilijne potrawy. 
 
Za wigilijne dania słono przyszło nam zapłacić
 
Gdyby składniki do 12 potraw kupić w jednym sklepie (w naszym przypadku w Auchan), zakładając, że przygotowujemy wszystkie dania własnoręcznie - trzeba byłoby zapłacić 393,98 zł. 
 
1. Barszcz czerwony z uszkami: 
2 kg buraków - 5,98 zł, 
1 kg mąki - 2,98 zł, 
18 szt. jajek (łącznie do wszystkich dań) 14,69 zł,
suszone grzyby - podgrzybki 6,28 zł, borowiki 14,99 zł.
 
2. Zupa grzybowa: 
suszone grzyby - 14,69 zł,
włoszczyzna - 7,49 zł,
makaron - 2,99 zł.
 
3. Pierogi z kapustą i grzybami:
2 kg mąki - 5,96,
jajka - policzone wyżej,
2 kg kapusty kiszonej - 11,98 zł,
suszone grzyby - policzone wyżej.
 
4. Paszteciki z kapustą i grzybami: 
1 kg mąki - 2,98 zł, 
jajka - 14,69 zł,
1 kg kapusty kiszonej - 5,99 zł, 
suszone grzyby - policzone wyżej, 
olej - 7,99 zł.
 
5. Karp:
2 x 900 g 99,98 zł,
olej - policzony wyżej.
 
6. Śledzie: 
2 x 650 g śledzie marynowane 43,78 zł.
 
7.     Ryba po grecku: 
2 x 450 g filet z mintaja - 16,99 zł,
0,6 kg marchwi - 1,79 zł, 
0,5 kg pietruszki - 3,35, zł, 
1 kg seler - 3,69 zł. 


8. Kutia: 
słoik miodu - 19,78 zł,
400 g pszenicy - 2,25 zł,
1 kg maku - 25,90 zł,
bakalie - 24,90 zł. 
 
9. Kompot z suszu:
140 g miks suszonych owoców - 8,98 zł,
300 g suszone jabłka - 7,18 zł. 


10. Kluski z makiem:
makaron łazanki - 4,19 zł, 
masło - 9,27 zł,
mak - policzony wyżej, 
cukier - 5,59 zł,
bakalie - policzone wyżej.


11. Pierniczki: 
1 kg mąki 2,98 zł, 
masło - policzone wyżej, 
cukier - policzony wyżej, 
jajka - 14,69 zł. 


12. Sernik: 
2 kg twarogu - 26,38 zł
1 kg mąki - 2,98 zł, 
cukier - policzony wyżej,
jajka - 14,69 zł. 

Najtańsze produkty 

Jak wynika z badań, 33% Polaków podczas zakupów wybiera najtańsze produkty spożywcze. Dziennikarze portalu Express Ilustrowany wybrali się do czterech sklepów, by znaleźć najtańsze produkty, z których można przygotować wigilijne potrawy. Po dwugodzinnych poszukiwaniach wyliczyli, że najtańsza Wigilia (z gotowymi pierogami i uszkami) dla 4 osób wyniesie 158,81 zł.

Drożyzna na świątecznym stole
 
Według wskaźnika zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych ceny w listopadzie 2021 w stosunku do ubiegłego roku wzrosły o 7,8%- w tym o 6,4% wzrosły ceny żywności. Gdyby wziąć ten wskaźnik pod uwagę, za przygotowanie 12 dań zapłacimy o 23,98 więcej niż przed rokiem. Tyle że diabeł tkwi w szczegółach i jak pisaliśmy wyżej, sama cena karpia wzrosła o 300%, co oznacza, że ceny wigilijnych dań łącznie są o wiele wyższe niż przed rokiem. 


Źródła:  Express Ilustrowany, Wirtualne Media, Business Insider 
fot. Kim Siever/Flickr

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję