Chociaż w każdym domu święta Bożego Narodzenia obchodzone są odrobinę inaczej, większość z nas spotkała się z tradycją przygotowywania 12 potraw na wigilijną wieczerzę. Dlaczego właściwie podajemy 12 dań?
Na wigilijnym stole nie zawsze pojawiało się 12 potraw. Przed laty podawano 7 dań- liczba ta symbolizuje doskonałość. Z biegiem lat dodano dwie kolejne potrawy, by na stole gościło 9 dań- tyle jest chórów anielskich. Ostatecznie na wigilię zaczęto przygotowywać 12 potraw.
Dlaczego akurat 12? Jest to nawiązanie do 12 apostołów i 12 miesięcy w roku. Do dziś przyjęło się przekonanie, że w wigilię należy spróbować wszystkich 12 potraw, by mieć szczęście w Nowym Roku.
W zależności od regionu naszego kraju podczas Wigilii na stole mogą pojawić się różne potrawy. Do najbardziej popularnych należy zaliczyć karpia, barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszu, czy kutia.
W zależności od części Polski, w której mieszkamy, na wigilijnym stole pojawiają się różne potrawy. Najbardziej popularne są oczywiście ryby, barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, uszka, grzyby, fasola, kapusta z grochem, susz owocowy i kutia. O tym, ile w tym roku średnio kosztowała kolacja wigilijna, pisaliśmy >tutaj<.
Źródła: Interia, Radio Zet
fot. Przykuta/Wikipedia/ (CC BY-SA 3.0)
Dodaj komentarz