Sobota, 09-12-2023
agrolajt.pl - logo menu

Choinka- skąd się wzięła ta tradycja ozdabiania i co oznacza?

Dodano: 24-12-2021 09:03:13
agrolajt.pl - Choinka- skąd się wzięła ta tradycja ozdabiania i co oznacza?

 

Dziś na święta Bożego Narodzenia każde mieszkanie zdobi choinka. Jest jednym z najpopularniejszych symboli świątecznych. Tradycyjnie świerki, jodły, sosny przyozdabiane były w wigilię. Skąd przywędrował do nas ten zwyczaj? 


W Europie tradycja przyozdabiania choinki pojawiała się na początku w Niemczech. Później zwyczaj zyskiwał popularność w innych europejskich krajach, aż na przełomie XVIII a XIX wieku choinki zaczęły pojawiać się w Polsce. Początkowo choinki zdobiły domy arystokracji. Tradycja przyozdabiania choinki na wsi pojawiła się dopiero w okresie międzywojennym. 

Nim choinki zawitały do Polski sam zwyczaj, był postrzegany jako rytuał pogański, dopiero w XVIII wieku został zatwierdzony jako symbol religijny. 

Do ozdabiania choinek na początku wykorzystywano między innymi owoce, słodkości, orzechy, a także wykonywane własnoręcznie ozdoby z papieru, słomy czy kłosów zbóż. W tradycji ludowej ozdabianie choinki jabłkami miało zapewnić dobrobyt i siłę, oświetlenie miało bronić przed nieżyczliwymi spojrzeniami, zawieszone na drzewkach aniołki miały opiekować się domem. Samo drzewko w chrześcijaństwie stało się symbolem Chrystusa jako źródła życia. 

 

Źródła: regiodom.pl, choinkowo.pl
fot. pixnio.com/CC0
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję