Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

Dodatkowe 214 mln zł na Kancelarię Premiera. Więcej niż na walkę z ASF

Edytowano: 24-09-2021 17:20:36
agrolajt.pl - Dodatkowe 214 mln zł na Kancelarię Premiera. Więcej niż na walkę z ASF

 

Hodowla świń jest na skraju załamania. Dziennie upada 250 gospodasrtw. Tymczasem nie na ratowanie hodowli, a na Kancelarie Premiera mają trafić dodatkowe pieniądze. - 214 mln zł, które pójdzie na Kancelarię Premiera, to jest o 14 mln zł więcej niż jest przeznaczone na walkę z ASF i na wypłatę odszkodowań, wyrównań dla rolników - komentował nowelizację ustawy budżetowej, Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

Zgodnie z ustawą budżetową na 2021 Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) miała otrzymać 379.756 tys. zł. W projekcie nowelizacji budżetowej KPRM dołożone zostało 214 mln zł, zwiększając całościową kwotę do 594.305 tys. zł. 

- W Polsce powstaje nowe Bizancjum. Już dziś nie mamy wątpliwości, że idziemy w stronę przepychu. Nasze urzędy będą przepchane pieniędzmi, a Kancelaria Premiera będzie opływać w luksusy. Dzieje się to w czasie, kiedy dla nas też są przewidziane podwyżki - paliwa, gazu, żywności - podkreśla Kołodziejczak. 
 

14 milionów więcej niż na walkę z ASF
 

Jak zauważył lider AGROunii, podwyżka przeznaczona na KPRM jest większa niż kwota przeznaczona na walkę z ASF (która przez polityków nazywana jest “historyczną sumą”). 

- 214 ml zł, które pójdzie na Kancelarię Premiera, to jest o 14 ml zł więcej niż jest przeznaczone na walkę z ASF i na wypłatę odszkodowań, wyrównań dla rolników - zaznaczył Kołodziejczak. 

Już wcześniej Michał Kołodziejczak porównywał kwotę przeznaczoną na walkę z ASF, odpowiadając na pytanie dziennikarki TVP. Zobacz nagranie >tutaj<.
 

Na co pójdą pieniądze? 
 

Do zwiększenia wydatków na Kancelarię Premiera Podczas wczorajszego briefingu prasowego odnosił się rzecznik rządu. 

- Do pytania szczegółowego dotyczącego kwoty, nie jestem w stanie się na bieżąco odnieść - mówił Piotr Müller.

Müller zapowiedział, że po otrzymaniu pytania w pisemnej formie, będzie mógł opowiedzieć. “Intuicyjnie” jednak starał się wytłumaczyć, skąd wzięła się podwyżka. 

- Kancelaria Premiera od czasu, kiedy w 2015 roku przejęliśmy stery rządu, jest konstruowana w nieco inny sposób, m.in. powstał Narodowy Instytut Wolności, czy w końcu doszło do połączenia Kancelarii Premiera z Ministerstwem Cyfryzacji. W związku z tym porównywanie budżetu Kancelarii Premiera z 2015 roku do budżetu z 2021, czy 2022 roku nie znajduje uzasadnienia, bo zupełnie inne funkcje Kancelaria Premira realizuje w obecnym kształcie, a inne funkcje realizowała w 2015 czy 2016 roku. 

Tyle że projekt ustawy budżetowej na 2021 rok, w której na KPRM przeznaczone zostało 379.756 tys. zł, został złożony do Sejmu 30 września 2020 roku. Czyli to z tym okresem należy porównywać poprawki, a nie z poprzednimi latami. 

- Kancelaria Premiera potrzebuje chyba więcej pieniędzy na rozbudowaną propagandę, którą będą musieli jeszcze bardziej rozwijać, żeby nam mydlić oczy - mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 
 

Źródło: AGROunia/Facebook, Money.pl, Kancelaria Premiera/YT

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję