Piątek, 31-05-2024
agrolajt.pl - logo menu

Czarne chmury nad rzepakiem

Dodano: 16-07-2019 22:24:46
agrolajt.pl - Czarne chmury nad rzepakiem

COPA COGECA – europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe opublikowała raport na temat prognozy zbiorów zbóż i roślin oleistych. Jak zwykle mało z niego wynika. 


Co wynika z prognoz?
Według analiz dla w Unii Europejskiej drastyczne spadną zbiory rzepaku. Prawdopodobnie w produkcji krajów UE-28 odnotowany zostanie duży spadek do ok. 30,9 mln ton. Słabe zbiory rzepaku spowodowane są największym w historii zmniejszeniem powierzchni upraw rzepaku, którego przyczyną była susza trwająca w czasie okresu siewnego. Producenci rzepaku muszą radzić sobie ze szkodnikami i chorobami, które w tym roku były wyjątkowo dotkliwe.
W sumie produkcja zbóż w tym roku spadnie o ok. 306 mln ton. Zbiory pszenicy durum mają być niższe o 9%, za to zbiory żyta powinny wzrosnąć o 16% w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat. Jest obawa, że będzie jeszcze gorzej.

Upały mogą jeszcze trwać
Eksperci twierdzą, że jeszcze nie mogą wydać jednoznacznych ocen i dopiero za jakiś czas okaże się, czy szacowane zbiory będą mieścić się w średniej odnotowanej w Europie w ciągu ostatnich pięciu lat. To jeszcze nie koniec fali upałów, a już ucierpiały zboża jare. Obawy dotyczą tego, jak te warunki pogodowe wpłyną na plony, których zbiór przypada w późniejszym okresie np. kukurydzy. W Polsce już widać, że i w tej uprawie mamy suszę.

Piotr Kałudzki

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję