Środa, 18-12-2024
agrolajt.pl - logo menu

Co tak cicho o loterii szczepionkowej?

Edytowano: 02-02-2022 19:12:51
agrolajt.pl - Co tak cicho o loterii szczepionkowej?

 

“Zaszczep się i wygraj powrót do normalności. A możesz wygrać znacznie więcej. Weź udział w loterii”- zachęcał Maciej Musiał w spocie reklamowym Loterii Narodowego Programu Szczepień. Na nagrody w niebywale kontrowersyjnej loterii wydano blisko 22 miliony złotych. Chociaż promocja odbywała się z wielką pompą, o rezultatach było bardzo cicho. Loteria nie spełniła swoich założeń?

Loteria Narodowego Programu Szczepień ruszyła w czwartek 1 lipca 2021. Zgodnie z zasadami mogły wziąć w niej udział wszystkie osoby pełnoletnie, zaszczepione (jedną bądź dwoma dawkami w zależności od przyjmowanej szczepionki), które do końca września zarejestrują się w loterii.
 

Promocja loterii pełną parą 

O loterii informował między innymi Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej, w mediach pojawiły się spoty reklamowe. O “atrakcyjnych” nagrodach zrobiło się głośno. 

“To będzie zadanie [loteria - przyp. red] realizowane przez Totalizator Sportowy, który będzie spółką wiodącą. Bardzo dziękujemy panu premierowi Sasinowi, władzom Totalizatora, dlatego, że poza totalizatorem włączy się w to szereg spółek Skarbu Państwa” - przedstawiał Michał Dworczyk. 

Wraz z rozpoczęciem loterii odbyła się kolejna konferencja prasowa, na której głos zabrał sam prezes zarządu Totalizatora Sportowego. 

“Realizujemy Loterię Narodowego Programu Sczepień, która przede wszystkim ma charakter profrekwencyjny. A więc ma poprzez nagrodę, możliwość otrzymania nagrody, czy to pieniężnej, czy rzeczowej zachęcić niezdecydowanych Polaków do zaszczepienia się” - informował Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.  

Jak zapowiadano, każdy z uczestników miał mieć cztery szanse na zdobycie atrakcyjnych nagród. Wśród nich znalazły się: nagrody pieniężne, samochody osobowe i hulajnogi. Dwie osoby z finałowego losowania otrzymały po 1 000 000 złotych, w miesięcznych losowaniach do wygrania było 100 000 zł, a tygodniowo 50 000 złotych, do tego dochodziły dzienne nagrody pieniężne. Finałowe losowanie odbyło się 6 października 2021 roku. 
 

Nie wszystko było jasne

Wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w loterii mogli zarejestrować się poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bądź dzwoniąc na specjalną infolinię. Na konferencjach prasowych nie padła jednak informacja, że w każdym z losowań uczestniczą tylko te osoby, które zarejestrowały się w ostatnim tygodniu lub miesiącu. Jak podaje GW, spowodowało to, że w pierwszym tygodniu w loterii wzięło udział ponad 2 miliony osób, a na początku września 100 tys. 
 

Wykluczeni z loterii

Na nagrody nie mogli też liczyć m.in. pracownicy Totalizatora Sportowego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Finansów, Narodowego Funduszu Zdrowia, czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z loterii wykluczone zostały także ich rodziny (tj. wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, małżonków, małżonków i zstępnych rodzeństwa, rodziców i rodzeństwo małżonków oraz osoby pozostające w stosunku przysposobienia).
 

Wręczenie nagród 

Jeśli o samej loterii było głośno, o jej rezultatach już nie. Totalizator Sportowy powiadomił, że główne nagrody trafiły do zwycięzców 16 listopada ubiegłego roku. W loterii wzięło udział łącznie 4 371 115 osób, a łączna pula nagród wyniosła 21 989 280 zł brutto.

Oprócz informacji o wygranych w sieci zobaczyć można spot podsumowujący Narodową Loterię Szczepień. Na ten moment ma 328 wyświetleń. W mediach było cicho na temat zakończenia loterii, nie było konferencji prasowych obwieszczających wielki sukces, a wiele osób wciąż nie wie, czy nagrody w ogóle zostały rozdane. Na rządowej stronie próżno szukać informacji o “uroczystym” wręczeniu głównych nagród. 
 

Profrekwencyjne fiasko?

Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego podkreślał, że loteria “przede wszystkim ma charakter profrekwencyjny”. Przy imponujących sumach wydanych na nagrody i kampanię reklamową, frekwencja wypada blado. W dniu rozpoczęcia loterii 1.07 zaczepiło się ponad 350 tys. osób, następnie każdego dnia szczepiło się coraz mniej osób, nawet do mniej niż 50 tys. szczepień dziennie. Dopiero pod koniec września liczba wykonywanych szczepień dziennie zaczyna rosnąć. Przypomnijmy, do końca września można było wziąć udział w loterii. Patrząc na tendencję spadkową przez cały okres trwania loterii, widać, że było nie było się czym chwalić. I było cicho. 
 

Loteria
fot. Dane https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19
 





Źródła: gov.pl, Kancelaria Premiera/YT, GW, Totalizator Sportowy 

fot. screen PAP/Ponad 4,3 mln dorosłych Polaków wzięło udział w Loterii Narodowego Programu Szczepień

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję