Niedziela, 19-09-2021
agrolajt.pl - logo menu

Co nowego znajdzie się w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej przewagi rynkowej?

Edytowano: 07-09-2021 17:48:48

fot. .piqsels.com

agrolajt.pl - Co nowego znajdzie się w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej przewagi rynkowej?

 

Chcemy wprowadzić zmiany, które zabezpieczą interes sprzedawców i konsumentów - mówił Puda prezentując “zaawansowane” prace nad ustawą o przeciwdziałaniu wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. 

Podczas konferencji prasowej z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorza Pudy oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasza Chróstnego przedstawiono postępy pracy nad ustawą o zwalczaniu nieuczciwej przewagi rynkowej.
 

Wśród nowych elementów, które znajdą się w ustawie, wymieniono: 

  • rozszerzenie definicji “produktów rolnych” (np. żywe zwierzęta, pasze),
  • zmiana definicji “nabywcy” (nabywcą będzie przedsiębiorca, bądź organ publiczny),
  • wprowadzenie katalogu nieuczciwych praktyk (zakazane praktyki np.: nieuzasadnione obniżenie należności z tytułu dostarczenia produktów po ich przyjęciu na skutek udzielenia rabatu). 

- Ustawa daje nam podstawę prawną, wprowadza narzędzia, które służą zadbaniu o uczciwe relacje między przedsiębiorcami, którzy działają w łańcuchu dostaw - mówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego.
 

Kontrole w skupach jabłek i kontrole marż
 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) już w zeszłym tygodniu zapowiadał, że w związku z niskimi cenami jabłek, rozpoczną się kontrole w skupach. Prezes UOKiK zalecił kontrole, by dowiedzieć się, czy ciężkie położenie sadowników nie zostało wykorzystane poprzez zawarcie zmów cenowych, bądź nieuczciwie wykorzystanej przewagi kontraktowej. 

- Będziemy także prowadzili dodatkowe kontrole, aby zbadać poziom marż, idąc od sieci handlowych przez pośredników, aż po najmniejszego producenta rolnego, który realizuje dostawy. Chcemy się przyjrzeć, jak rynek, jak dostawy czy jabłek, czy borówek, czy ziemniaków, czy kapusty białej są realizowane i kto w rzeczywistości osiąga na tym kożyści - zapowiadał dziś podczas konferencji Tomasz Chróstny. 

 

 

Źródło: MRiRW/Facebook, UOKiK


 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję