Sobota, 13-08-2022
agrolajt.pl - logo menu

Chleb za 8 zł. Drastyczne podwyżki cen żywności!

Edytowano: 06-02-2021 11:06:28

RMF24

agrolajt.pl - Chleb za 8 zł. Drastyczne podwyżki cen żywności!

Ceny rosną nieprzerwanie 8 miesiąc – informuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Jak podaje RMF24 ceny w miesiąc podskoczyły o 4,3 proc. Najszybciej drożeją zboża, oleje roślinne i cukier. To oznacza, że droży będzie chleb.

 

Zboże drogie

Tylko zboża zdrożały o 7 procent w porównaniu do grudnia. Dotyczy to pszenicy, pszenżyta, kukurydzy, soi czy ryżu. Największy wzrost cen na światowych rynkach obserwujemy w cenach kukurydzy. Tylko w styczniu podrożała ona o 11 procent, a przez ostatni rok niemal o połowę.

Oznacza to, że droższy będzie pieczywo ciasta, płatki, makarony. Droższe będzie także mięso i jego przetwory, bo rolnicy będą musieli zapłacić więcej za pasze dla zwierząt.

„Jako przyczyny FAO wskazuje słabe zbiory w USA, wstrzymany eksport z Argentyny i zwiększony import Chin. Niewiele mniej drożeje pszenica. Tu z kolei powodem są mniejsze plony w wielu krajach w zeszłym roku oraz zapowiedź wprowadzenia w Rosji stuprocentowej podwyżki ceł eksportowych. ” - czytamy na RMF24.

Zyski nie dla rolników

Ta informacja może zaskoczyć producentów,którzy przechodzą kryzys w związku z pandemią i nie mogą sprzedać swoich produktów, a ceny szorują po dnie. Te podwyżki nie oznaczą, że lepszą cenę mają rolnicy – wyjaśnia Michał Kołodziejczak z AGROunii.

„Pośrednicy naliczają coraz wyższe marże. Mają dostęp do rynku- kupują tanio, sprzedają drogo. W ten sposób oszukiwany jest producent, ale też konsument. Taka sytuacja spowoduje, że po prostu nie będzie nas stać na kupowanie owoców i warzyw. Już teraz wiem, że emeryci na tym oszczędzają.”- mówi Michał Kołodziejczak.

 

Dziś rolnicy sprzedają swoje płody rolne w dramatycznie niskich cenach:

ziemniaki za 30-40 gr/kg

marchew 50-60 gr/kg

wierzowinę 3,30-4,10 zł/kg

 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję