Sobota, 16-10-2021
agrolajt.pl - logo menu

Bimber legalny? Tak, ale…

Edytowano: 23-07-2019 08:12:25
agrolajt.pl - Bimber legalny? Tak, ale…

Minister Ardanowski w wywiadzie poparł pomysł legalizacji domowej produkcji alkoholu. Już wcześniej zadeklarował, że doprowadzi do tego do końca swojej kadencji. Teraz dodaje, że może nie zdążyć i, że do wypełnienia będzie tona papierów, a koniec końców w produkcje będzie musiała być włączona gorzelnia.

 

Trochę historii


Pędzenie zawsze było w Polsce powszechne. Za czasów zaborów się pędziło, za komuny się pędziło i teraz także się pędzi. Apogeum tego zjawiska było chyba w stanie wojennym, gdy Jaruzelski każdemu dorosłemu Polakowi „dawał” na kartki litr wódki. Słynna była historyczna receptura na „bitwę pod Grunwaldem” zwana tak od daty i składników pędzenia 1410, a więc 1 kilogram cukru, 4 litry wody, 10 dkg drożdży piekarskich. Pędzenie było także kulturotwórcze, bo Polacy wymyślali bardzo różne nazwy domowej produkcji. Samogon był nazywany także: księżycówka, bimber, okowita, czar PGR-u, kieratówka, łzy sołtysa, duch puszczy. Było wymyślanych mnóstwo dowcipów na ten temat.

Dla mnie najlepszy był ten o bacy, który złapany przez milicję na tym, że posiadał aparaturę do pędzenia bimbru i skazany za to na 3 miesiące więzienia poprosił sąd o karę za …gwałt. A na pytanie sędziego czy gwałcił hardo odpowiedział:
- Nie, ale aparaturę „tyż” mam.
A może Państwo znacie jeszcze inne nazwy wytworów domowej destylacji czy dowcipy na ten temat?


Jak Ardanowski chce zalegalizować domową produkcję alkoholu?


Minister radośnie ogłosił, że legalny ma być bimber i nalewki. „Będę dążył do zalegalizowania produkcji w Polsce okowit, nalewek i destylatów, tak jak to ma miejsce w innych krajach” – powiedział Ardanowski Polskiej Agencji Prasowej. Pomysł, jak wiele naszego ministra, wspaniały, jednak Ardanowski wszystko potrafi zagmatwać i pozostawić w sferze obietnic. Według jego propozycji domowa produkcja ma być znacząco ograniczona. Ne będzie zwolniona z akcyzy, będzie obniżka o połowę. Dodatkowo obywatel miałby prawo przygotować tylko zacier. Samą produkcją zająć mogłaby się gorzelnia. Wygląda na to, że rolnik będzie tylko dostawcą półproduktu do wyrobu alkoholu. Więcej zachodu niż to warte, opakowanie, transport, a koniec końców nie wiem czy mój bimber dostanę od gorzelni czy sąsiada.


Legalny alkohol przed wyborami


Minister ogłosił, że będzie się starał żeby przepisy o legalizacji domowej produkcji alkoholu weszły … przed jesiennymi wyborami. I wszystko jasne. Jak wiele tematów to tylko przedwyborcza obietnica. A, że legalnej produkcji alkoholu w praktyce już w założeniach ma nie być, to po wyborach nie będzie już miało to już znaczenia. Hasło poszło w świat.

Ardan +

Dodaj komentarz

Komentarze

Marian 07-08-2019 18:43:37

Sędzia prowadzi pierwszą w swoim życiu rozprawę. Oskarżonym jest mężczyzna, który pędził bimber. Sędzia waha się jaki wydać wyrok, ogłasza przerwę i dzwoni do Zdzicha, doświadczonego kolegi: - Słuchaj Zdzisiu, mam tu gościa który pędzi bimber. Jak myślisz, ile mam mu dać? - Hmmm. 20 zł za litr i ani grosza więcej

Marek Pietrzak 23-07-2019 21:46:15

Tak, na własne potrzeby.

Marian 23-07-2019 09:01:44

A ja i tak pędzę i serwuję na rodzinnych imprezach. I Ardanowski mi do tego niepotrzebny :)))

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję