Czwartek, 21-01-2021
agrolajt.pl - logo menu

Biedronka znów cwaniakuje, co na to UOKiK?

Dodano: 04-09-2020 16:54:23
agrolajt.pl - Biedronka znów cwaniakuje, co na to UOKiK?

Sieć sklepów Biedronka umieszcza nad warzywami i owocami informację o tym, by to klient sam sobie sprawdził na kartonie kraj pochodzenia. Ma podnieść skrzynkę i szukać drobnego druku. To nielegalnie- odpowiada UOKiK. Ale, jak zwykle nic z tym nie robi.

 

Prywatny folwark

 

Według unijnego prawa kraj pochodzenia owoców i warzyw musi być przedstawiony w sposób czytelny i dobrze widoczny, niewprowadzający klienta w błąd. Biedronka tym prawem się nie przejmuje i urządza sobie w naszym kraju prywatny folwark. Czuje się bezkarna. W sklepach od jakiegoś czasu możemy zauważyć kartki z informacją: „Szanowny kliencie. Proszę zwróć uwagę na kraj pochodzenia znajdujący się na opakowaniu/ produkcie. Etykieta z krajem pochodzenia znajduje się krótszym boku opakowania lub bezpośrednio na produkcie.” Według Biedronek klient powinien przestawiać skrzynki, żeby dokopać się do informacji.

 

 

Skandaliczne zachowanie Biedronki komentuje AGROunia, która od wielu miesięcy nagłaśnia sprawę oszukańczego znakowania owoców i warzyw.

 

„Kolejny raz robi się z klientów idiotów. Czujemy się oszukani. Akceptowanie takich praktyk to nie jest patriotyzm konsumencki, to konsumenckie matactwo.” - mówi dla AGROlajt.pl Michał Kołodziejczak z AGROunii i przypomina, że minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski obiecywał, że rozwiąże problem oszukańczego znakowania płodów rolnych krajem pochodzenia. „Jest inaczej. Jest coraz gorzej – mówi Kołodziejczak.

 

 

Opinia UOKiK

 

Według UOKiK Biedronka działa nielegalnie. „Zaproponowane rozwiązanie zmusza klientów do poszukiwania informacji o państwie pochodzenia produktów, co należałoby utożsamiać z tym, że dostęp do informacji o państwie pochodzenia jest utrudniony”- czytamy w stanowisku UOKiK przesłanym do AGROunii.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję