Sobota, 13-08-2022
agrolajt.pl - logo menu

ASF: więcej ognisk niż w ubiegłym roku

Edytowano: 08-09-2021 17:01:25

fot. StockSnap/Pixabay

agrolajt.pl - ASF: więcej ognisk niż w ubiegłym roku

 

Od początku roku w Polsce potwierdzono 86 ognisk ASF. Liczba ta jest wyższa niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. Jak wygląda walka z ASF dzisiaj? Minister rolnictwa apeluje do Polskiego Związku Łowieckiego, by podejmować walkę z dzikami i jednocześnie wprowadzane jest częściowe wyłączenie z polowań w związku ze stanem wyjątkowym. 

Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, do 86 wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w 2021 roku, a łącznie we wszystkich gospodarstwach utrzymywano 36 420 sztuki świń. W 2020 roku do 2 września potwierdzono 82 ogniska. W całym ubiegłym roku odnotowano 103 ogniska ASF, z czego ostatnie 28 października.  
 

Apel o walkę z dzikami 
 

Na początku miesiąca Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi po spotkaniu z rolnikami zaapelował w sprawie walki z dzikami. 

- Apeluję do ministra klimatu o to, aby bardziej skutecznie naciskał na Polski Związek Łowiecki. Tutaj również apel do PZŁ, aby podjęli skuteczną walkę z dzikami. Bez pomocy PZŁ walka z ASF jest bardzo trudna. My robimy wiele, ale bez odstrzału dzików tego po prostu się nie da wygrać - mówił minister rolnictwa. 
 

“Myśliwi w walce z ASF”
 

Już dzień po apelu Pudy Polski Związek Łowiecki zwołał konferencję prasową “Myśliwi w walce z ASF”, podczas której powiadomiono, że w sezonie łowieckim 2021/2022 kwiecień-lipiec udało się odstrzelić 50 516 dzików.

Zgodnie z danymi PZŁ, jest to więcej dzików, niż odstrzelono w analogicznym okresie w ubiegłym roku (48 922). PZŁ pochwalił się także, że w sezonach łowieckich 2017/2021 pozyskano łącznie 1,2 mln dzików. 
 

Wyłącznie możliwości polowań 
 

Dwa dni po apelu Pudy Polski Związek Łowiecki poinformował o wyłączeniu możliwości polowań w związku ze stanem wyjątkowym. Zgodnie z rozporządzeniem na terenie części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego wykluczona jest możliwość polowań. Stan wyjątkowy obowiązywać ma do 2 października bieżącego roku. 

- Objęcie broni palnej myśliwskiej oraz amunicji do niej zakazem noszenia na obszarze stanu wyjątkowego nie było konsultowane z Polskim Związkiem Łowieckim - tłumaczy PZŁ. 

 

Źródło: GIW, MRiRW, PZŁ
 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję