Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

ASF na Haiti. Wirus wrócił po 37 latach

Edytowano: 22-09-2021 09:21:16

fot.Nicolas Castez/unsplash

agrolajt.pl - ASF na Haiti. Wirus wrócił po 37 latach


Potwierdzono pierwsze od 37 lat ognisko ASF na Haiti - przekazała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE). Jest to drugi kraj w Ameryce, w którym stwierdzono występowanie wirusa. 


Ognisko wybuchło w pobliżu granicy z Dominikaną, w mieście Anse-à-Pitre, potwierdzone zostało 25 sierpnia bieżącego roku po przeprowadzeniu testów w laboratorium na Plum Island w Nowym Jorku. W gospodarstwie utrzymywano 2500 świń, z czego zarażone ASF były 234. 


Jak powiadomiło OIE, wszystkie zarażone zwierzęta zostały zabite. Na Haiti wprowadzono ograniczenia w przewożeniu świń, wprowadzono podział na strefy. 


ASF rozprzestrzeni się po Stanach?


Pojawienie się ogniska budzi obawy, że ASF może rozprzestrzenić się po Stanach Zjednoczonych, paraliżując eksport wieprzowiny z USA. Jak podaje, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) Stany już wprowadził ograniczenia na wieprzowinę z Haiti i Dominikany. 


USDA w lipcu informował o pierwszych od 40 lat przypadkach ASF na Dominikanie. Jak podają władze Dominikany, do tej pory rekompensata za ubój 65 760 świń została wypłacona 2600 hodowcom. Odszkodowania wyniosły łącznie  395 mln pesos (6,9 mln USD).

 


Źródła: Reuters, pigprogress.net

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję