Środa, 18-12-2024
agrolajt.pl - logo menu

70% gospodarstw nie utrzymuje się z działalności rolniczej

Dodano: 14-08-2021 12:33:39
agrolajt.pl - 70% gospodarstw nie utrzymuje się z działalności rolniczej

 

Jak wynika z danych Powszechnego Spisu Rolnego 2020, działalność rolnicza jest źródłem utrzymania jedynie ⅓ gospodarstw rolnych. Oznacza to, że aż 70% rolników nie utrzymuje się z działalności rolniczej. Z czego w takim razie żyją rolnicy? Jako główne źródła dochodu wskazywali pracę zarobkową, emeryturę i rentę, działalność pozarolniczą oraz świadczenia socjalne. 

- W ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie wzrósł udział innych dochodów, pochodzących np. z programów socjalnych, które teraz stanowią dość istotne źródło utrzymania gospodarstw rolnych - mówił dr Dominik Rozkrut, prezes GUS w rozmowie z portalem biznes.newseria.pl.

Coraz mniej gospodarstw 


Do tego, na przestrzeni ostatniej dekady liczba gospodarstw zmniejszyła się o prawie 13%. Zgodnie z danymi z 2020 roku gospodarstw rolnych było w Polsce ponad 1,317 mln. 

- Życie na wsi diametralnie się zmieniło. Gospodarstw na wsiach jest coraz mniej. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, przede wszystkim brakiem opłacalności produkcji rolnej. Druga sprawa to, prywatyzacja zakładów państwowych. Rolnicy nie mają, gdzie sprzedać swojego towaru. Do tego, ASF z ptasią grypą dziesiątkuje hodowle. Ceny środków ochrony roślin oraz nawozów są tak wysokie, że rolników nie stać na zakup środków niezbędnych do prowadzenia produkcji roślinnej - mówił dla portalu Agrolajt Mateusz Kacperkiewicz z AGROunii. 

Jak podkreślił Kacperkiewicz, zmiany, które zaszły doskonale widać na przykładzie wsi, w której mieszka. 

- Na mojej wsi jeszcze w 1999 roku była zlewnia mleka i było 29 gospodarstw, utrzymujących krowy mleczne. Teraz, na ten moment na wsi zostało jedno gospodarstwo, które ma dwie krowy - dodał Kacperkiewicz. 

Fałszywy obraz polskich gospodarstw


W rozmowie z portalem Agrolajt Filip Pawlik, działacz AGROunii zwrócił uwagę na kolejny problem. Kreowana przez premiera, czy ministra rolnictwa rzeczywistość polskiej wsi, polskich gospodarstw rolnych, diametralnie różni się od stanu faktycznego. 

-  Mieliśmy taki przykład w samym Marianowie Brodowskim, gdzie w ostatnim czasie pojawił się premier i minister rolnictwa. Zostało tam pokazane jedno, ogromne i prężnie działające gospodarstwo. Z drugiej strony w Polsce jest bardzo dużo małych gospodarstw, które już nie funkcjonują. Zostały budynki, a rolnicy poszli do pracy. W tej miejscowości pokazane zostało, jak pięknie gospodarstwa funkcjonują, a tak naprawdę rzeczywistość jest zupełnie inna. Pokazywana jest nieprawda - mówił nam Filip Pawlik. 

A jak wygląda rzeczywistość? Zdaniem Pawlika coraz częściej można usłyszeć od rolników zdanie "kończę działalność rolniczą, sprzedaję gospodarstwo i idę do pracy", co potwierdzają dane GUS. 
 

Źródło: biznes.newseria.pl

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję