Wtorek, 23-07-2024
agrolajt.pl - logo menu

Wracają imprezy masowe. Dożynki odwołane!

Dodano: 15-07-2020 20:15:32
agrolajt.pl - Wracają imprezy masowe. Dożynki odwołane!


Przez pandemię koronawirusa wiele gmin już teraz odwołało dożynki- święto rolników. To może być pierwszy rok w naszej pamięci, kiedy nie będziemy świętować w Polsce zakończenia żniw i prac polowych. Tymczasem rząd zapowiedział, że 17 lipca wracają imprezy masowe bez limitu osób. Co z Pielgrzymką Rolników na Jasną Górę?


Imprezy masowe wracają 


Już wiemy, że imprezy masowe, takie jak koncerty plenerowe wracają bez limitu osób, jednak z obostrzeniami. Teraz na weselach i innych imprezach może być maksymalnie 150 osób. Od 17 lipca czyli od piątku, nie będzie tego limitu, ale nadal obowiązywać będzie zasada, że ma być 1 osoba na 5m2, a także ludzie muszą utrzymać dystans społeczny 2 metry od drugiej osoby. 

Pielgrzymka Rolników 


Nie zostały odwołane Dożynki Jasogórskie, na które co roku zjeżdżają się gospodarze z całej Polski. Przemawia Prezydent RP czy minister rolnictwa. W tym roku Pilgrzymka Rolników na Jasną Górę zaplanowana jest 5-6 września 2020 roku. 

Sprawdź czy w Twojej gminie odwołali dożynki


Choć nie wiadomo, jak rozwinie się pandemia to na gminnych stronach już teraz można przeczytać o odwołanych imprezach. Organizacja tego typu imprez wymaga czasu i prawdopodobnie nie uda się zmienić decyzji. Większość gmin tłumaczy, że odwołują dożynki ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców. Zapraszają na dożynki w 2021 roku. Najlepiej informacji o odwołaniu dożynek szukać na stronie internetowej swojej gminy lub zapytać bezpośrednio w urzędzie. 


Jakie gminy już teraz zrezygnowały ze świętowania i jak tłumaczą się włodarze gmin? Lista i odpowiedzi poniżej. 


Gmina Koźminek w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim
"Szanowni Mieszkańcy!
Dożynki w naszej gminie  to uroczystość o wieloletniej tradycji. Dla nas wszystkich to czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a rolnikom moment, w którym możemy przekazać wyrazy szacunku i wdzięczności za Ich ciężką pracę i  codzienny trud.
Niestety ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i związany z nią reżim sanitarny dotyczący zakazu gromadzenia się i organizacji uroczystości powyżej określonej liczby osób jestem zmuszona odwołać tegoroczne Święto Plonów.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli bezpiecznie organizować imprezy skierowane dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. 
Wójt Gminy Koźminek
/-/ Iwona Michniewicz"


Gmina Szydłowo  w województwie wielkopolskim, w powiecie pilskim
W związku z panującą nadal epidemią koronawirusa oraz ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców gminy Szydłowo informujemy, że tegoroczne dożynki gminne oraz inne większe wydarzenia zostają odwołane. Liczymy na  zrozumienie i wyrozumiałość. 


Gmina Dopiewo  w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim
Ze względu na epidemię związaną z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i zakazem dotyczącym organizacji imprez masowych oraz organizowaniem zgromadzeń publicznych, zaplanowane na 12 września 2020 r. Dożynki Gminne nie odbędą się.
Gmina Dopiewo nie zapomina o swoim rolniczym rodowodzie, dlatego dziękując rolnikom za żniwa organizuje co roku tradycyjne Dożynki. Dla mieszkańców, którzy mieszkają na wsi od pokoleń to stały i nieodzowny punkt w kalendarzu wydarzeń. Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, zdecydowaliśmy się odwołać tegoroczną imprezę, na którą już dziś serdecznie zapraszamy w 2021 roku. Mamy nadzieję, że jak zawsze, będzie barwnie, radośnie i z ludowym przytupem.


Gmina Gubin w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim.
Informujemy, że w związku trwającą pandemią i nadal utrzymanym zakazem organizacji imprez masowych, po konsultacjach z Wójtami z powiatu krośnieńskiego, Wójt Gminy Gubin Zbigniew Barski wraz z Wicestarostą Powiatu Krośnieńskiego Ryszardem Zakrzewskim podjęli decyzję o odwołaniu Powiatowo - Gminnych Dożynek. Tegoroczne Dożynki miały odbyć się 29 sierpnia w miejscowości Chlebowo.
Wszystkie do tej pory poczynione przygotowania będą anulowane, zaś podpisane umowy rozwiązane.

Gmina Turawa  w województwie opolskim, w powiecie opolskim.
niestety ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i wprowadzonym reżimem sanitarnym dotyczący zakazu gromadzenia się i organizacji uroczystości powyżej określonej liczby osób wspólnie z Sołtysem, Komitetem Organizacyjnym i Radnymi Gminy podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dożynek, które miały się odbyć we wrześniu w Zakrzowie Turawskim.
Wynika to przede wszystkim z troski o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców gminy, dla których Święto Plonów to od pokoleń stały i nieodzowny punkt w kalendarzu wydarzeń.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli wrócić do wspólnego, tradycyjnego świętowania i spotkamy się  w Zakrzowie Turawskim, by móc razem podziękować Panu Bogu za plony, a rolnikom przekazać wyrazy szacunku i wdzięczności za Ich ciężką pracę i  codzienny trud. Wójt Gminy Turawa Dominik Pikos

Gmina Radłów w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim.
W związku z pojawiającymi się w powiecie tarnowskim nowymi ogniskami wirusa COVID-19 oraz rosnącym ryzykiem epidemii, odwołujemy Dożynki Gminne, które miały się odbyć w tym roku.
Dziękujemy Wszystkim, którzy do tej pory zaangażowali się w przygotowania.


Gmina Ośno Lubuskie w województwie lubuskim, w powiecie słubickim 
W związku z  trwającym stanem epidemii w Polsce  dożynki gminne w tym roku również zostają odwołane.


Gmina Kuźnia Raciborska powiat raciborski w województwie śląskim.
W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną Burmistrz Miasta Kuźnia Raciborska Paweł Macha w porozumieniu z Sołtysem Sołectwa Rudy Wojciechem Weglorzem i Radą Sołecką Rud, podjęli decyzję o odwołaniu tegorocznych Dożynek Gminnych.
Tegoroczne Dożynki Gminne miały zostać zorganizowane przez Sołectwo Rudy 13 września 2020 r. Sołectwo Rudy zorganizuje Dożynki Gminne w roku 2021.

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję