Rok 2019 przyniósł wiele różnych wydarzeń. Dla rolników był to rok trudny, ale także pełen walki i nowych możliwości. Przedstawiamy subiektywny wybór zdarzeń z minionego roku, które warto zapamiętać:
Protest na placu Zawiszy
2019 to rok, w którym powstała AGROunia. Rolnicy zaczęli wreszcie oddolnie organizować się i walczyć o swoje interesy. Działalność AGROunii dała się poznać szerszej publiczności dzięki protestom w Warszawie, gdzie w marcu rolnicy zablokowali plac Zawiszy. To wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach i wreszcie oczy Polaków zwróciły się w stronę trudnej sytuacji rolników. Michał Kołodziejczak powiedział wtedy co mu się zmienić:
Postulaty AGROunii:
1. Produkty pochodzenia i produkcji krajowej obowiązkowo w sklepach wielkopowierzchniowych (51 proc. udziału);
2. Graficzne znakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia;
3. Embargo na Rosję na sprzedaż węgla kamiennego do czasu zniesienia przez Rosję ograniczeń w eksporcie polskich owoców w warzyw;
4. Uzdrowienie samorządu rolniczego - reforma Izb Rolniczych: izby powinny być uniezależnione od nadzoru ministra rolnictwa
5. Audyt rolniczych związków zawodowych (w związku z informacjami o rzekomych nieprawidłowościach);
6. Odstąpienie od planów przekazania dystrybucji wody w zarząd podmiotom prywatnym. Odstąpienie od nakładania na rodzinne gospodarstwa rolne wysokich opłat za korzystanie z wody do produkcji żywności. Nałożenie na koncerny butelkujące wodę wysokich opłat;
7. Interwencja na rynku trzody chlewnej - m.in. wypłata odszkodowań hodowcom, którym wybito świnie w związku z ASF, dokładne kontrole świń i mięsa wieprzowego wjeżdżającego do Polski z zagranicy, dofinansowanie inspekcji weterynaryjnej i podniesienie zarobków w tej instytucji.
Protest pod Ministerstwem Rolnictwa w sprawie suszy
Już od początku lata, był wiadomo, że susza w tym roku przyniesie ogromne straty rolnikom. Niestety rządzący zdawali się tego nie widzieć. 11 lipca działacze AGROunii zebrali się pod Ministerstwem Rolnictwa, aby przedstawić swoje postulaty dotyczące realnej walki z suszą w tym roku i w następnych latach.
-
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej NATYCHMIAST, które uchroni rolników przed karami za niewywiązywanie się z kontraktów (niemożliwe w obecnej sytuacji).
-
Wprowadzenie stacji meteorologicznych w każdej gminie
-
Rozsądna gospodarka wodna, zabezpieczająca na przyszłość
-
Wprowadzenie systemu ubezpieczeń dla rolników
Powstanie AGROlajt
W lipcu 2019 na naszej stronie pojawił się pierwszy artykuł. Trudno byłoby nam tutaj nie wspomnieć o tym wydarzeniu. Rolnicy zyskali nowe miejsce, gdzie omawiane są bieżące problemy i dotyczące ich zagadnienia.
Dymisja wiceministra rolnictwa
Działacze AGROunii oraz AGROlajt szeroko opisywali nieprawidłowości w spółdzielni Bielmlek zarządzanej przez Tadeusza Romańczuka, ówcześnie działającego na stanowisku wiceministra w Ministerstwie Rolnictwa. Dzięki nagłośnieniu niegospodarności i nieprawidłowości w działaniach Romańczuka został on zdymisjonowany, a sprawą spółdzielni Bielmlek zajmuje się obecnie CBA.
AGROpatrol
We wrześniu powstaje AGROpatrol, który ogromnie zmienił świadomość ludzi na temat znakowania owoców i warzyw w wielkich sieciach handlowych. Zaczęło się od kilku zdjęć, przedstawiających ziemniaki, które sprzedawane w promocji w Biedronce były oznaczone jako polskie, a w rzeczywistości pochodziły z Niemiec. Działacze AGROunii szybko skrzyknęli się i zorganizowali happening, podmieniając zagraniczne jabłka w jednej z Biedronek na jabłka polskie. Potem wystosowano apel do ludzi, aby sprawdzali oznaczenia w swoich pobliskich sklepach. Efekty były szokujące. Okazało się, że praktyka błędnych oznaczeń jest powszechna w całej Polsce i w niemal wszystkich sieciach sklepowych (przoduje w niej Biedronka i Kaufland). AGROpatrol nadal działa i ciągle publikowane są nowe zdjęcia z nieprawidłowościami, a wzmożenie ludzi w tej sprawie doprowadziło do zainteresowania sprawą Ministra Ardanowskiego.
Rolnicy organizują się w walce z ASF
Na początku września, po kolejnych informacjach o nowych ogniskach ASF rolnicy postanawiają zorganizować się sami w tej sprawie. Zostaje powołany specjalny zespół do spraw walki z ASF, a także organizowane są spotkania dla rolników w całej Polsce, nakreślające problem i przedstawiające możliwości walki. Bardzo ważnym aspektem działania jest połączenie rolników, których problem ASF już dotyczy, z tymi, do których pomór jeszcze nie dotarł, albo dopiero dociera i wymiana ich wzajemnych doświadczeń.
Seria protestów w sprawie ASF
W związku z rosnącą liczbą ognisk ASF w Polsce, przy jednoczesnej niemal całkowitej bierności władz rolnicy organizują strajk generalny w listopadzie, a w grudniu protesty w Warszawie. Apelują do władz o konkretne działania związane z regulacjami dotyczącymi łowiectwa, bioasekuracji myśliwych i zaprzestanie sztucznego zwiększania populacji dzików. Efektem protestów jest ustawa, która wprowadza część postulatów w życie, ale to jeszcze nie koniec walki.
Teraz czekamy co przyniesie rok 2020, bo na pewno będzie się działo!
Autorka: Malwina Napiórkowska
Dodaj komentarz