Poniedziałek, 24-02-2020
agrolajt.pl - logo menu

Rok pełen wrażeń! Co działo się w 2019?

Edytowano: 30-12-2019 11:51:00
agrolajt.pl -  Rok pełen wrażeń! Co działo się w 2019?

 

Rok 2019 przyniósł wiele różnych wydarzeń. Dla rolników był to rok trudny, ale także pełen walki i nowych możliwości. Przedstawiamy subiektywny wybór zdarzeń z minionego roku, które warto zapamiętać: 

 

Protest na placu Zawiszy 

2019 to rok, w którym powstała AGROunia. Rolnicy zaczęli wreszcie oddolnie organizować się i walczyć o swoje interesy. Działalność AGROunii dała się poznać szerszej publiczności dzięki protestom w Warszawie, gdzie w marcu rolnicy zablokowali plac Zawiszy. To wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach i wreszcie oczy Polaków zwróciły się w stronę trudnej sytuacji rolników. Michał Kołodziejczak powiedział wtedy co mu się zmienić: 

Postulaty AGROunii:

1. Produkty pochodzenia i produkcji krajowej obowiązkowo w sklepach wielkopowierzchniowych (51 proc. udziału);

2. Graficzne znakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia;

3. Embargo na Rosję na sprzedaż węgla kamiennego do czasu zniesienia przez Rosję ograniczeń w eksporcie polskich owoców w warzyw;

4. Uzdrowienie samorządu rolniczego - reforma Izb Rolniczych: izby powinny być uniezależnione od nadzoru ministra rolnictwa

5. Audyt rolniczych związków zawodowych (w związku z informacjami o rzekomych nieprawidłowościach);

6. Odstąpienie od planów przekazania dystrybucji wody w zarząd podmiotom prywatnym. Odstąpienie od nakładania na rodzinne gospodarstwa rolne wysokich opłat za korzystanie z wody do produkcji żywności. Nałożenie na koncerny butelkujące wodę wysokich opłat;

7. Interwencja na rynku trzody chlewnej - m.in. wypłata odszkodowań hodowcom, którym wybito świnie w związku z ASF, dokładne kontrole świń i mięsa wieprzowego wjeżdżającego do Polski z zagranicy, dofinansowanie inspekcji weterynaryjnej i podniesienie zarobków w tej instytucji.

 

Protest pod Ministerstwem Rolnictwa w sprawie suszy 

Już od początku lata, był wiadomo, że susza w tym roku przyniesie ogromne straty rolnikom. Niestety rządzący zdawali się tego nie widzieć. 11 lipca działacze AGROunii zebrali się pod Ministerstwem Rolnictwa, aby przedstawić swoje postulaty dotyczące realnej walki z suszą w tym roku i w następnych latach. 

 

  1. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej NATYCHMIAST, które uchroni rolników przed karami za niewywiązywanie się z kontraktów (niemożliwe w obecnej sytuacji).

  2. Wprowadzenie stacji meteorologicznych w każdej gminie

  3. Rozsądna gospodarka wodna, zabezpieczająca na przyszłość

  4. Wprowadzenie systemu ubezpieczeń dla rolników

 

Powstanie AGROlajt

W lipcu 2019 na naszej stronie pojawił się pierwszy artykuł. Trudno byłoby nam tutaj nie wspomnieć o tym wydarzeniu. Rolnicy zyskali nowe miejsce, gdzie omawiane są bieżące problemy i dotyczące ich zagadnienia. 

 

Dymisja wiceministra rolnictwa 

Działacze AGROunii oraz AGROlajt szeroko opisywali nieprawidłowości w spółdzielni Bielmlek zarządzanej przez Tadeusza Romańczuka, ówcześnie działającego na stanowisku wiceministra w Ministerstwie Rolnictwa. Dzięki nagłośnieniu niegospodarności i nieprawidłowości w działaniach Romańczuka został on zdymisjonowany, a sprawą spółdzielni Bielmlek zajmuje się obecnie CBA. 

 

AGROpatrol 

We wrześniu powstaje AGROpatrol, który ogromnie zmienił świadomość ludzi na temat znakowania owoców i warzyw w wielkich sieciach handlowych. Zaczęło się od kilku zdjęć, przedstawiających ziemniaki, które sprzedawane w promocji w Biedronce były oznaczone jako polskie, a w rzeczywistości pochodziły z Niemiec. Działacze AGROunii szybko skrzyknęli się i zorganizowali happening, podmieniając zagraniczne jabłka w jednej z Biedronek na jabłka polskie. Potem wystosowano apel do ludzi, aby sprawdzali oznaczenia w swoich pobliskich sklepach. Efekty były szokujące. Okazało się, że praktyka błędnych oznaczeń jest powszechna w całej Polsce i w niemal wszystkich sieciach sklepowych (przoduje w niej Biedronka i Kaufland). AGROpatrol nadal działa i ciągle publikowane są nowe zdjęcia z nieprawidłowościami, a wzmożenie ludzi w tej sprawie doprowadziło do zainteresowania sprawą Ministra Ardanowskiego. 


 

Rolnicy organizują się w walce z ASF 

Na początku września, po kolejnych informacjach o nowych ogniskach ASF rolnicy postanawiają zorganizować się sami w tej sprawie. Zostaje powołany specjalny zespół do spraw walki z ASF, a także organizowane są spotkania dla rolników w całej Polsce, nakreślające problem i przedstawiające możliwości walki. Bardzo ważnym aspektem działania jest połączenie rolników, których problem ASF już dotyczy, z tymi, do których pomór jeszcze nie dotarł, albo dopiero dociera i wymiana ich wzajemnych doświadczeń. 

 

Seria protestów w sprawie ASF 

W związku z rosnącą liczbą ognisk ASF w Polsce, przy jednoczesnej niemal całkowitej bierności władz rolnicy organizują strajk generalny w listopadzie, a w grudniu protesty w Warszawie. Apelują do władz o konkretne działania związane z regulacjami dotyczącymi łowiectwa, bioasekuracji myśliwych i zaprzestanie sztucznego zwiększania populacji dzików. Efektem protestów jest ustawa, która wprowadza część postulatów w życie, ale to jeszcze nie koniec walki.

 

Teraz czekamy co przyniesie rok 2020, bo na pewno będzie się działo! 

 

Autorka: Malwina Napiórkowska

Dodaj komentarz

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję