Sobota, 16-10-2021
agrolajt.pl - logo menu

Praca na traktorze nie da wcześniejszej emerytury– uznał Sąd Najwyższy

Dodano: 09-08-2019 08:22:45

Rzeczpospolita

agrolajt.pl - Praca na traktorze nie da wcześniejszej emerytury– uznał Sąd Najwyższy

Praca na polu nie może być uznana za zatrudnienie w szczególnych warunkach i dlatego rolnikom nie przysługuje wcześniejsze świadczenie, tak zdecydował Sąd Najwyższy- pisze Rzeczpospolita. Chodzi w szczególności o kierowców traktora.

Wcześniej sądy powszechne przyznawały ciężko pracującym rolnikom wcześniejsze świadczenie, teraz może się to skończyć. Według prawa o wcześniejszą emeryturę mogą starać się osoby urodzone po 1948 roku, które przed 1999 rokiem wypracowały sobie taką możliwość, czyli 20 lat stażu dla kobiet i 25 dla mężczyzn. Z tymże jeśli ktoś pracował w szczególnych warunkach czy o szczególnym charakterze wystarczy 15 lat. Z tego przepisów korzystają tysiące osób, głównie to hutnicy czy kierowcy ciężarówek. Podobnie traktorzyści, ale sądy tych ostatnich traktowały różnie.

W trzech wyrokach Sąd Najwyższy uznał, że praca na ciągniku jest podstawą do wcześniejszej emerytury, bo rozporządzenie Rady Ministrów z 1956 roku wymieniało pracę kierowcy ciągnika, traktorzysty jako pracę wykonywaną w warunkach szkodliwych dla zdrowia. Teraz jednak Sąd Najwyższy orzekł, że praca traktorzysty w rolnictwie nie jest zatrudnieniem w szczególnych warunkach. 

K.K. 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję