Sobota, 16-10-2021
agrolajt.pl - logo menu

“Polacy zawalili sprawę”. KE odrzuciła wniosek o ściągnięcie stref ASF. 

Edytowano: 02-10-2021 19:09:10

fot. StockSnap/Pixabay

agrolajt.pl - “Polacy zawalili sprawę”. KE odrzuciła wniosek o ściągnięcie stref ASF. 

 

 
Mamy już 110 ognisk ASF w 2021 roku. Oznacza to, że rekordowa liczba ognisk z 2018 roku została przebita. Codziennie upadają kolejne gospodarstwa, dramat hodowców trwa. W tym samym czasie okazuje się, że Komisja Europejska odrzuciła wniosek Polski o ściągnięcie stref ASF. “Polacy zawalili sprawę, źle napisali wniosek, nie przekonali Komisji Europejskiej do tego, żeby ściągnęła strefy ASF w Polsce” - podkreśla Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. 
 

KE odrzuca wniosek 
 

Kilka razy strajkowaliśmy pod Piotrkowem Trybunalskim tam, gdzie jest strefa ASF. Tam są gospodarze, którzy mają potężny problem, nie mogą sprzedawać swoich świń. W tym samym czasie politycy mówili, że nie mamy, po co strajkować, bo oni napiszą wniosek do Unii Europejskiej i strefa zostanie zniesiona - mówił Michał Kołodziejczak na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych. 
 
Jednak ani ta, ani inna strefa nie zostanie zdjęta. Z informacji przekazanych przez Michała Kołodziejczaka w Polsce w najbliższym czasie żadne strefy ASF nie będą ściągane. 
 
- Polacy zawalili sprawę, źle napisali wniosek, nie przekonali Komisji Europejskiej do tego, żeby ściągnęła strefy ASF w Polsce. Wczoraj ministerstwo rolnictwa otrzymało odpowiedź - strefy ASF nie będą w najbliższym czasie w Polsce ściągane - dodawał. 
 

Dlaczego nie będzie znoszenia stref? 
 

W dalszej wypowiedzi lider AGROunii wyjaśnił, dlaczego Komisja Europejska nie wyraża zgody na zdejmowanie stref ASF w Polsce. 
 
- KE musi się przyjrzeć temu wszystkiemu, co dzieje się w Polsce, bo pewnie według nich Polacy nie robią wszystkiego, co mogą, żeby z ASF walczyć - dodał Kołodziejczak. 
 

Co to oznacza dla hodowców? 
 

- Polscy hodowcy nadal nie będą mogli w normalny sposób sprzedawać swoich świń, będą robić to dużo poniżej kosztów produkcja. Tylko dlatego, że wniosek był złożony według nas źle i zbyt późno. Efekt jest taki, że ponad 60 gmin, które mogły być uznane za wolne od ASF nadal są objęte restrykcjami. To jest dramat dla polskich hodowców - wskazuje AGROunia w mediach społecznościowych.  

Źródło: AGROunia/FB


 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję