Wtorek, 30-11-2021
agrolajt.pl - logo menu

Nowy minister rolnictwa zapowiada: na święta będzie drożej 

Dodano: 03-11-2021 10:50:49

fot. MRiRW/YT

agrolajt.pl - Nowy minister rolnictwa zapowiada: na święta będzie drożej 

 

W październiku inflacja sięgnęła 6,8%. Szalejąca drożyzna sprawia, że Polacy sięgają po tańsze produkty, ograniczają wydatki. Przed nami święta Bożego Narodzenia i jak zapowiedział nowy minister rolnictwa, nie możemy oczekiwać spadku cen żywności. 
 

Ceny żywności nie spadną, bo “jeszcze tak nie wzrosły”
 

W "Gościu Wydarzeń" Henryk Kowalczyk nowy minister rolnictwa został zapytany, czy w związku z coraz wyższą inflacją, czy jest szansa, że ceny żywności do świąt Bożego Narodzenia będą niższe. 

- Myślę, że na święta ceny żywności nie spadną, bo one jeszcze tak nie wzrosły. Ceny żywności będą rosły w następnym etapie, dlatego, że wzrastają środki do produkcji, czyli nawozy - mówił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa. 

Chociaż minister zapowiada, że “ceny jeszcze tak nie wzrosły”, Polacy już dziś muszą mierzyć się z drożyzną w sklepach. Obecnie prawie połowa Polaków szuka promocji, a 37% wybiera tańsze marki - donosi “Rzeczpospolita”. 

Co więcej, na skutek odczuwalnej drożyzny, Polacy szukają oszczędności i powstrzymują się od kupowania zbędnych rzeczy, a przed nami okres świąt, w którym jeszcze dokładniej sprawdzamy, ile wydajemy na żywność. 
 

Polacy zadłużają się na potęgę
 

Już dziś widać, że dziury w domowych budżetach Polacy zaczynają łatać “chwilówkami”. Polacy zadłużają się na potęgę - nawet o 72% wzrosła liczba wniosków o pożyczkę w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 w porównaniu z ubiegłym rokiem. Sprzedaż pożyczek rośnie z miesiąca na miesiąc - we wrześniu bieżącego roku doszła do prawie 700 mln zł.

Nie tylko więcej Polaków wybiera pożyczki, ale także decyduje się na wyższe kwoty. "Średnia wartość nowo udzielonej we wrześniu 2021 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2258 zł, więcej o prawie 9 proc. niż przed rokiem" - informuje Businessinsider. 
 

Więcej kradzieży 
 

Niepokojące są także statystyki odnośnie do kradzieży w sklepach. Od stycznia do września 2021 roku policja odnotowała więcej kradzieży w sklepach niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O 21% wzrosła liczna przestępstw, a o ponad 6% liczba wykroczeń. Z danych policji wynika, że do kradzieży dochodzi najczęściej w centrach handlowych i w sklepach wielkopowierzchniowych. Do tej pory złodzieje najczęściej sięgali po perfumy. Przy rosnącej inflacji cele sklepowych złodziei mogą się zmienić. 
 

Inflacja będzie wyższa
 

Piotr Patkowski, wiceminister finansów przyznał wczoraj w rozmowie w Radiu Plus, że przez kolejne kwartały będzie się utrzymywać wysoka inflacja. Jak zapowiada, do 10% inflacji nie dojdziemy, jednak 8% jest realna. Wysoka inflacja utrzymywać ma się do drugiego kwartału 2022 roku, później, zdaniem Patkowskiego, zacznie spadać. 


 

Źródła: Polsat News, Businessinsider, money.pl 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję