Sobota, 16-10-2021
agrolajt.pl - logo menu

Mega długi Polaków – tak wykańcza nas państwo

Dodano: 15-07-2019 16:11:03
agrolajt.pl - Mega długi Polaków – tak wykańcza nas państwo

Jak pisze dzisiejsza Rzeczpospolita w Rejestrze Należności Publicznoprawnych jest aż 3 miliony wpisów m.in. o zaległych podatkach. W publicznym rejestrze długów mogą być też zaległości wynikające z ceł, składek ZUS, opłat za użytkowanie wieczyste, ale też mandaty i kary administracyjne. To długi powyżej 5 tysięcy złotych.

Jak zauważa autorka tekstu Aleksandra Tarka z Rzeczpospolitej „Mogłoby się wydawać, że w dobie kwitnącej gospodarki i rosnących pensji Polacy nie mają problemów z regulowaniem zobowiązań wobec państwa”. Skala problemu może jednak zaskakiwać.

Przepisy o upublicznieniu długów zakładały, że wraz z informacją o zagrożeniu wpisem dłużnicy się przestraszą i będą regulować zobowiązania.  Jednak jak mówią eksperci to tak nie działa i wskazują, że cały system wymaga przebudowy. Pomogłoby np. rozłożenie zaległości podatkowych na raty.

Ujawnienie długu może utrudnić lub uniemożliwić wzięcie kredytu czy spowodować utratę kontraktu. Przedsiębiorcy mogą też sprawdzać swojego klienta. Po spłacie długu trzeba czekać 30 dni na wykreślenie osoby lub firmy z rejestru.

Źródło: Rzeczpospolita

Dodaj komentarz

Komentarze

sydney 17-07-2019 07:44:12

Ale ma byc PIT 17% !!

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję