Poniedziałek, 01-03-2021
agrolajt.pl - logo menu

Koniec rozwoju wsi. Łatwiejsze blokowanie budowy kurnika czy chlewni

Edytowano: 16-02-2021 18:33:12
agrolajt.pl - Koniec rozwoju wsi. Łatwiejsze blokowanie budowy kurnika czy chlewni

Rząd przyjął właśnie projekt ustawy, który daje więcej kompetencji organizacjom ekologicznym przy wydawaniu pozwoleń środowiskowych. Takie zgody są potrzebne w przypadku rozbudowy kurnika, obory czy chlewni. Rolnicy nie mają wątpliwości- blokowane będą inwestycje na wsi, a nowe prawo będzie miało opłakane skutki dla gospodarstw rolnych .

 

Projekt ministerstwa klimatu

Rada Ministrów w ekspresowym tempie przyjęła projekt nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku. Przepisy przygotowało ministerstwo klimatu. Według urzędników- projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej.


 

Co oznacza w praktyce?

Ekolodzy będą mogli brać udział w wydawaniu decyzji inwestycyjnych. Łatwiej będzie im zablokować rozbudowę kurnika, obory czy chlewni. Organizacje, które jak wiemy nie sympatyzują z rolnikami będą mogły wystąpić do sądu o wstrzymanie inwestycji. Strony postępowania będą mogły także odwołać od decyzji środowiskowych a także składać skargi na te decyzje.


 

Koniec inwestycji na wsi

Rolnicy ostrzegają, że nowe przepisy zablokują inwestycje na wsi, a w konsekwencji ludzie zaczną znowu z niej uciekać. Rząd, jak zwykle zajmuje się takim kontrowersyjnym projektem w czasie pandemii- oceniają rolnicy.
 

„To kpina, to blokowanie rozwoju wsi. Ten projekt to katastrofa dla hodowców zwierząt.”- mówi Mateusz Kacperkiewicz, działacz AGROunii z Wielkopolski.

„Wieś to przede wszystkim miejsce produkcji żywności. Życie na wsi z roku na rok diametralnie się zmienia. Rolnicy na swoim gospodarstwie stają się coraz mniej pożądani. Wiedza o produkcji rolniczej, szczególnie jeśli chodzi o ludzi, którzy niedawno przeprowadzili się z miasta - pozostawia wiele do życzenia”- dodaje Kacperkiewicz.


Pozwolenie? Za kilka lat

Rolnik obawia się, że teraz by postawić budynek inwentarski na pozwolenie będzie trzeba czekać latami. „Obawiam się, że w tym momencie organizacje ekologiczne będą zaskarżać i blokować większość nowo powstających budynków inwentarskich na wsi. Termin rozpatrzenia skarg jest niebotycznie odległy.”- mówi Kacperkiewicz.


 

Dodaj komentarz

Komentarze

Bubel prawny 17-02-2021 08:43:03

Stanowczo się sprzeciwiamy takiej polityce rządu. OGÓLNOPOLSKIE Stowarzyszenie Obrony Praw Rolników Producentów i Przetwórców Rolnych

Śmieć 17-02-2021 08:41:42

Ustawa do kosza. Niszczący pomysl obcego kapitału. Lobbing obcego interesuje.

Osoprpipr 17-02-2021 08:40:41

Tak dla dużych i małych producentów w Polsce. Będziemy jedli Polskie mieso. A nie to, które przyjedzie z Danii i krajów ościennych. Drodzy Panstwo tego rodzaju pomysły sa szkodliwe dla Polskiego Rolnictwa, dla Polskiej Gospodarki. Wstyd dla rządu.

Ostrówka Zygmunt 17-02-2021 08:38:13

To zły pomysł. Silne lobby działa by zniszczyć produkcje w Polsce. Kuriozalne argumenty, podnoszone przez zmanipulowanych małolatów. Tak, produkcja w Polsce jest konieczna. Im większa Tym korzystniej. Chce sprzedać zboże Polakom do skarmienia dla zwierząt w Polsce, tak by kasa została w kraju.

Do Kk 16-02-2021 22:47:32

Jestem hodowcą drobiu (40000 brojlerów) + kilkanaście ha ziemi, gospodarstwo odziedziczyłem po rodzicach i rozbudowałem, mam wykształcenie rolnicze. Dlaczego uważasz, że nie jestem rolnikiem? Jak wywalam obornik to robię to jakoś inaczej/gorzej niż "prawdziwy rolnik"? Czy wiesz, że chów drobiu to dział specjalny rolnictwa i płacę dodatkowy KRUS co miesiąc? Kto w takim razie jest prawdziwym rolnikiem? Chłop z 4 krowami, którego gospodarstwo nie ma szans na utrzymanie w dzisiejszych realiach?

Kk 16-02-2021 20:03:40

Nie wmawiajcie ludziom ze biznesmen o wielkoprzemysłowych ferm jest rolnikiem! To przemysłowiec ktory zeruje na krusie i groszowych podatkach Taki właściciel fermy to najwiekszy wróg prawdziwego rolnika z pokolenia na pokolenie

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję