Poniedziałek, 24-02-2020
agrolajt.pl - logo menu

Jak wielkie sieci wykańczają małe sklepy…

Edytowano: 21-01-2020 09:10:11
agrolajt.pl - Jak wielkie sieci wykańczają małe sklepy…

 

Agresywna polityka sieci handlowych - takich jak Biedronka czy Żabka daje się we znaki już od kilku lat. Mniej więcej siedem lat temu sieć Jeronimo Martins, odpowiedzialna za sklep Biedronka, przeprowadziła na terenie całej Polski intensywną kampanię stawiania sklepów “w każdej gminie” i w “każdej dzielnicy”. Biedronki zaczęły się pojawiać jak grzyby po deszczu w miejscach innych małych dyskontów (skutecznie niemal deklasując całą konkurencję poza Lidlem), małych sklepów czy nawet kin. Dość stwierdzić, że w Warszawie Biedronka zastąpiła jedno z najstarszych kin, ulokowaną w samym centrum Feminę

W ostatnich latach natomiast obserwujemy lawinowy wzrost liczby Żabek. Czasami na jednej ulicy jest ich co najmniej dwie, albo trzy. W ten sposób Żabka ma już 6000 sklepów, a Biedronka niecałe trzy tysiące. Tymczasem małe sklepy umierają. Niedawno w mediach pojawiła się informacja o zamknięciu sklepu “Słodka dziurka”, który - choć lubiany przez mieszkańców - nie może konkurować z wszechobecnymi gigantami. - "Jak wprowadzili 500+ to obroty wystrzeliły, niestety zaraz potem wszedł zakaz handlu i obroty spadły o 50 proc. W piątki, soboty i poniedziałki praktycznie nie mam klientów. Wszyscy się "obkupują" w marketach przed niedzielą, jak na święta" - komentuje dla WP.pl Katarzyna Jaworska, właścicielka sklepu "Słodka Dziurka".

Ktoś może zapytać - skoro ludzie chcą tam kupować, to trudno - widocznie małe sklepy nie są aż tak wartościowe. Z tym, że prawda wygląda trochę inaczej. Czy wszystkie Biedronki i Żabki przynoszą tylko zyski? Nie. Niektóre z nich “kanibalizują się” wzajemnie. Jednakże stoi za nimi wielka sieć, która te straty ma wliczone w ogólne koszta. W ten sposób chodzi przede wszystkim o wykończenie innej konkurencji. Wtedy ludzie już nie będą mieli wyboru i tak pójdą właśnie do Biedronki czy Żabki. Pojedyncze sklepy, a nawet niewielkie sieci nie mogą konkurować z międzynarodowymi gigantami. Oni na starty w pojedynczym sklepie mogą sobie pozwolić, mały przedsiebiorca - nie. 

Dodatkowo okazuje się, że rząd zrobił prezent i tak już mocnym sieciom handlowym i wprowadził zakaz handlu w niedzielę. W ten sposób wiele osiedlowych sklepów, które zarabiały właśnie w święta straciło możliwość pracy w te dni. Jednakże Żabki w tym czasie są otwarte. Jak zyskują dyskonty? Ludzie robią w nich większe zakupy przed niedzielą, bo wiedzą, że już tego dnia nic nigdzie nie kupią. Zyskują wszyscy, poza małymi, niezależnymi przedsiębiorcami. 

I tak powoli wykańcza się nasz mały, rodzimy biznes i zastępują go wielkie sieci, często zarejestrowane za granicami naszego kraju.

 

Autorka: Zofia Sobczak

Dodaj komentarz

Komentarze

Pit 22-01-2020 21:29:18

Za późno na te tępe spoleczenstwo

konkurencjaa 22-01-2020 21:28:55

no i jeszcze ułomy które tam przychodzą palcują pieczywo brudnymi łapskami. Łatwo pasożyty w ten sposób złapać.

jamnik 22-01-2020 21:28:04

Obsługa w Biedrze gada cyrylicą i nic nie idzie się od nich dowiedzieć.

konkurencjaa 22-01-2020 21:20:43

kto normalny robi zakupy w biedrze? Ceny przy kasach wyższe niż na półce, kolejki długie w ch.. , podłogi uwalone jak w jakimś chlewie, wyjścia zawalone paletami a jakość produktów zostawię bez komentarza ale wygląd ludzi którzy tam chodzą mówi sam za siebie xD

Mariusz 22-01-2020 20:16:00

A po co mam kupować identyczny produkt drożej w małym sklepie? Może sprzedawca trochę pomyśli i zamiast sprzedawać wszystko to co ma Biedronka od największych koncernów to się trochę wyróżni żebym miał po co przychodzić?

Chorten 22-01-2020 19:46:20

Zwalanie na zamknięte niedziele nie do końca jest prawidłowe. Biedronka ma swoich fanów, czy to piątek czy niedziela to zakupy tylko w Biedronce. Wystarczy przeanalizować ile podatku płacą wielkie sieci a ile mali przedsiębiorcy w stosunku proporcjonalnym do obrotów. Wg mnie aby wyrównać szanse małych i dużych wystarczyłoby wprowadzić podatek od obrotu- kilka procent. I proszę nie pisać o skoku cen, bo przy płatności kartą każdy sprzedawca płaci prowizję(podatek od obrotu) dla banku i skoku cen strasznego nie widać... Co ciekawe Unia Europejska zablokowała tą ustawę o podatku od obrotu, zaś opodatkowania/prowizji od płatności kartą nie blokuje...

juzu 22-01-2020 11:59:58

Słodka dziurka to pseudonim właścicielki na roxie

Jj 21-01-2020 17:30:43

No to jak by zniesli zakaz w niedzielę i ludzie poszli by do marketów to na pewno by się dziurce polepszylo? Już to widzę, pierdolenie bo jednemu sklepu coś nie poszło a w ząbkach też ludzie pracują.

Ona 21-01-2020 11:13:10

Tak mówiłam że tak będzie to co się dzieje w sklepach dużych w piątki i w soboty to przerażające że ludzie są tak głupi i szaleją na zakupach

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję