Poniedziałek, 24-02-2020
agrolajt.pl - logo menu

Co ukrywa LIDL?

Edytowano: 20-12-2019 11:59:57
agrolajt.pl - Co ukrywa LIDL?

Od kilku miesięcy dyskusję na temat sieci sklepów rozgrzewają informacje o błędnie oznaczonych produktach. Produkty opisane jako polskie okazują się pochodzić zza granicy, jak również produkty opisane jako zagraniczne często de facto pochodzą z Polski. Notorycznie także zdarza się, że produkty w sieciach sklepowych w ogóle nie mają oznaczonego miejsca pochodzenia. 

Na profilu AGROunii pojawił się wpis dotyczący szokującej praktyki w Lidlu. Jeden z sympatyków AGROunii zauważył, że mąka sprzedawana w tym sklepie nie posiada na etykiecie informacji na temat jej producenta. Znajduje się na niej jedynie adres siedziby Lidla. 

Zgodnie z zarządzeniem UOKiK taka informacja powinna znajdować się na produkcie: “Określenie kraju lub miejsca pochodzenia produktu – miejsce pochodzenia produktu ma duże znaczenie dla decyzji zakupowych konsumentów. Etykieta musi informować skąd pochodzi produkt, jeśli szata graficzna albo informacje w oznakowaniu mogłyby konsumenta wprowadzić w błąd.” 

“Nie mam nic przeciwko wprowadzaniu przez sieci handlowe swoich własnych linii produktów, ale brak jakiejkolwiek informacji o dostawcy jest niedopuszczalny.” - komentował dla nas sprawę Michał Kołodziejczak. Tego typu praktyka stwarza możliwość do zmiany producenta żywności bez żadnej informacji dla konsumenta, skoro na opakowaniu jest jedynie adres Lidla. Co więcej, może ona prowadzić do niebezpiecznej dla polskich producentów sytuacji. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie, że Lidl najpierw podpisuje umowę z producentem polskim, który dostarcza mu na przykład właśnie mąkę, a potem zmienia dostawcę na zagranicznego, a polski zostaje z niczym. Wszystko to dzieje bez żadnej wiedzy konsumentów. 

Skandaliczna jest jeszcze jedna rzecz - osoba, która zwróciła uwagę na brak informacji o pochodzeniu mąki zgłosiła sprawę Lidlowi i otrzymała informację, że Lidl doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale nie zamierza nic zmieniać i nie ma sobie nic do zarzucenia…

 

Autorka: Malwina Napiórkowska

Dodaj komentarz

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję