Sobota, 13-08-2022
agrolajt.pl - logo menu

Niemcy: egipskie ziemniaki wyparły z rynku te regionalne!

Edytowano: 30-04-2021 17:44:52

agrarheute.com

agrolajt.pl - Niemcy: egipskie ziemniaki wyparły z rynku te regionalne!

Niemieccy rolnicy są na skraju załamania, a przed nimi widmo upadku ich gospodarstw. Wszystko przez wykańczającą ich politykę supermarketów. W Dolnej Saksonii rolnicy ekologiczni rozdawali ziemniaki przed oddziałem sieci supermarketów Denn's. W ten sposób protestują przeciwko supermarketom, które nie kupują od nich towaru, a sprowadzają go z Afryki.

 

Mamy piękne ziemniaki, po co sprowadzać je z Afryki?

Podczas akcji w Lüneburgu rolnicy protestowali przeciwko sprzedaży ekologicznych wczesnych ziemniaków z Egiptu w supermarkecie. Denerwuje ich import żywności z Afryki Północnej, podczas gdy producenci z Dolnej Saksonii nadal mają wystarczające zapasy. "Mamy jeszcze tak wiele pięknych ekologicznych ziemniaków w naszych stodołach" - nadawca NDR cytuje rolnika Carsten Niemann. W ramach protestu rolnicy stanęli przed supermarketami i rozdawali swoje ziemniaki za darmo. Mieszkańcy okolic wyrażali ogromne wsparcie i chętnie częstowali się warzywami.

 

Stolica EKOziemniaka

Lüneburg Heath jest ośrodkiem ekologicznej uprawy ziemniaków. Rocznie uprawia się tam około 700 hektarów ekologicznych ziemniaków. Niestety, supermarkety chcą wykończyć ich produkcję. Regionalni rolnicy ekologiczni nie mogą ich sprzedawać, bo supermarkety kupują produkt z Egiptu.

 

Bogate supermarkety

Grupa Dennree, która specjalizuje się w rynku ekologicznym, osiągnęła w 2020 r. skonsolidowaną sprzedaż netto w wysokości 1,4 mld EUR. Oznacza to wzrost o 285 mln EUR, czyli o ponad 24% w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

Ziemniaki z Egiptu groźne

Przypominamy, że w 2018 roku w ziemniakach pochodzenia egipskiego wykryto groźną dla upraw bakterię — informowało nasze Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ówczesny minister Krzysztof Jurgiel podpisał wniosek do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zakazu importu ziemniaków pochodzących z Egiptu.
 

W Polsce dramat!

Sytuacja w Polsce jest także tragiczna. Ceny proponowane rolnikom to ok. 20 gr/kg. To pieniądze poniżej kosztów produkcji, oznacza to, że producenci ziemniaków muszą dokładać do interesu. Z kolei ceny w supermarketach szybują. Za kilogram ziemniaków trzeba zapłacić nawet 3 złote. Z powodu tak niskich cen polscy producenci warzyw ubolewają, że będą musieli wyrzucać swoje ziemniaki.

ZOBACZ FILM:

https://www.youtube.com/watch?v=62YYAxZ3xhI&t=632s

 

Dodaj komentarz

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję