Niedziela, 17-01-2021
agrolajt.pl - logo menu

Ardanowski przyznaje: zamykanie targowisk to był błąd.

Edytowano: 25-03-2020 20:28:34
agrolajt.pl - Ardanowski przyznaje: zamykanie targowisk to był błąd.

Ostatnie dni to dramatyczne historie wielu rolników i drobnych przedsiębiorców, których głównym rynkiem zbytu były lokalne bazary i targowiska. Za namową Sanepidu, samorządy które zarządzają terenem, podejmowały decyzje o zamykaniu bazarów.

Prezydent Poznania wyjawił, że zalecenia Sanepidu zamieniły się nawet w nakazy i decyzje wydawane przez wojewodę, czyli przedstawiciela władzy centralnej w województwie.

Nagle padł mit o ministrze rolnictwa, który rzekomo wspiera rolników i ceni sobie lokalny handel żywnością z pominięciem wielkich korporacji i znacznej ilości pośredników, bowiem w rzeczywistości decyzje determinujące sytuację zapadały na poziomie centralnym. Z cichą akcpetacją ministra rolnictwa. 

A wszystko to w czasie kiedy cały czas otwarte były sklepy wielkopowierzchniowe, w tym m.in. markety budowlane.  Bazary stanowiące niejednokrotnie żródło utrzymania dla wielu polskich rodzin - zamykano.

Natychmiastową reakcją wykazał się Michał Kołodziejczak i kierowana przez niego AGROunia. Organizacja nie tylko podjęła temat w obszarze medialnym ale też natychmiast przeszła do konkretnych działań. Cel był jeden: zmusić rządzących do wycofania się z idiotycznej decyzji.

Wszak oczywistym jest, że handel na powietrzu, jest znacznie bezpieczniejszy pod kątem zagrożenia koronawirusem, niż w zamkniętych powierzchniach marketów. Oczywiście pod warunkiem zachowania niezbędnych procedur bezpieczeństwa.

„Taki był nasz postulat do Sanepidu. Zamiast zamykać bazary - podpowiedzieć zarządcom w jaki sposób mogą podwyższyć poziom bezpieczeństwa dla kupujących” - informuje nas Michał Kołodziejczak.

Swój cel osiągnęliśmy dopiero dzięki zorganizowanemu we wtorek happeningowi pod Pałacem Kultury w Warszawie. Ułożyliśmy napis „żywność” z trzech tysięcy bratków, które przywieźliśmy do stolicy dzięki ofiarności naszych sympatyków.

Kilka dni wcześniej zorganizowaliśmy zbiórkę, żebyśmy mogli odkupić te kwiatki od ogrodników, którzy już teraz notują ogromne straty. Wiadomo, w czasie kryzysu kwiaty nie są towarem pierwszej potrzeby ale wszystkich nas irytuje, że holenderscy ogrodnicy wciąż sprzedają swoje kwiaty w „polskich” marketach takich jak Castorama i Leroy Merlin - dodaje Kołodziejczak.

Decyzja o wyjeździe do Warszawy pomimo rosnącego zagrożenia epidemicznego zapadła, gdyż minister nie odpowiedział na nasze pismo złożone kilka dni wcześniej. Nauczeni doświdczeniem wiedzieliśmy jedno: musimy pojawić się w Warszawie i zainteresować tą sytuacją ogólnopolskie media i opinię publiczną

"Tylko taka presja działa na polityków, którzy traktują swoje stanowisko jako przechowalnię a nie służbę dla społeczeństwa," puentuje Kołodziejczak. 

"Cieszę się, że minister dziś wycofał się z tego idiotyzmu" ale oczekuję od niego zancznie więcej, niż wycofywania się z błędnych decyzji. On jest od podejmowania tych dobrych i pilnowania by były prawidłowo wdrażane - kończy z nami rozmowę rolniczy aktywista. 

 

Dodaj komentarz

Komentarze

Mark Lech Jaworski 31-03-2020 05:42:38

Cieszę się, że Facebook może świetnie zastąpić Gazetę Wybiórczą

Stefan 28-03-2020 12:37:52

Ok, ale jak ja patrzę gdzie się załatwiają a potem podają swój straganowy towar to pytanie jakie to bezpieczeństwo!? Gdzie służby!? Czy po liczeniu zarażonych pieniędzy umyją ręce? Wirusy razem z warzywami i owocami! Wolę w markecie bo jakaś higiena pewniejsza

huntly.pl

Jesteś zadowolony z naszej pracy? Wesprzyj zespół redakcyjny AGROlajt!

Zapisz się do newslettera - bądź na bieżąco!

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych (adres email) przez Sprzedawcę - AGROlajt.pl w celu marketingowym. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Mam prawo cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, oraz prawo do przenoszenia danych na zasadach zawartych w polityce prywatności serwisu internetowego. Dane osobowe w serwisie internetowym przetwarzane są zgodnie z polityką prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z polityką przed wyrażeniem zgody.

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję