Środa, 19-06-2024
agrolajt.pl - logo menu

Chłop je mięso, kiedy kura chora, albo on chory. Wegeterianizm XIX wieku

Dodano: 16-08-2019 14:22:54
agrolajt.pl - Chłop je mięso, kiedy kura chora, albo on chory. Wegeterianizm XIX wieku

Wiejska kuchnia XIX i początku XX wieku była prosta i jednocześnie uboga. Gospodynie tamtych czasów dbały, by była smaczna i pożywana. Musiał być także zgodna z naturalnym cyklem natury.

Serwowano kasze, ziemniaki, potrawy mączne, mleko, to co zebrane w lasach, z łąk, jezior i rzek. Analizując jadłospisy i zwyczaje kulinarne tamtych czasów okazuje się, że na wsi nie jadano mięsa prawie wcale. Mięso mogło pojawić się od święta lub w przypadku choroby któregoś z domowników.  Dziś powiedzielibyśmy, że chłopi z tamtych czasów kultywowali wegetarianizm z konieczności. Stąd wzięło się stare ludowe porzekadło zacytowane w tytule:  „chłop je mięso, kiedy kura chora, albo on chory”.

Za to powszechnie jadano na wsi zupy: polewki, barszcze i breje, czyli zupy z rozgotowanej mąki lub kaszy, z dodatkami. Czy nasze żony byłyby w stanie sprostać takim wymaganiom? Bez lodówki, bez kuchni gazowej czy elektrycznej? Kuchnia sprzed lat chociaż może uboga i monotonna, w wydaniu chłopskim kuchnia nie była niesmaczna. Gospodynie robiły, co mogły , aby dania sprawiały domownikom przyjemność. Potrawy powszechnie przyprawiano dzikimi ziołami, miętą, czosnkiem, kminkiem i czarnuszką.

I chyba stąd rodzi się moda ma swojskie jedzenie i karczmy serwujące staropolskie dania.
Przecież nie wszystkim smakują ośmiorniczki.

Ardan +

Dodaj komentarz

Komentarze

wioxlosozenn 17-01-2020 14:48:45

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg Capsules aeo.rbpp.agrolajt.pl.jok.kb http://mewkid.net/who-is-xandra/

ocotetaaqio 17-01-2020 07:11:15

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin 500 Mg 18 yjd.kpse.agrolajt.pl.qrg.ao http://mewkid.net/who-is-xandra/

cenelapi 17-01-2020 06:58:01

http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxil Amoxicillin 500 Mg ikx.ybix.agrolajt.pl.uey.dn http://mewkid.net/who-is-xandra/

huntly.pl

Nasza strona korzysta z plików cookies, aby dowiedzieć się więcej przejdź do strony Regulamin i polityka prywatności

Akceptuję